نکوهش از عبیدالله بن عمر

نوع اصطلاح :
عنوان :
نکوهش از عبیدالله بن عمر
در کتاب وقعه‏ی صفین نقل شده در روز قتل ذوالکلاع حمیدی (از فرماندهان سپاه معاویه) عبیدالله بن عمر بن خطاب به میدان آمد و صدا زد: من با حسن بن علی کار دارم.
امام حسن علیه‏السلام به میدان آمد و عبیدالله به او گفت: پدرت در آغاز (غزوات پیامبر) و در انجام (نبرد صفین) قریش را از هم پاشید آیا می‏پذیری که پدرت را از خلافت خلع کنیم و با تو بیعت کنیم؟.
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
قال علیه‏السلام:
کلا و الله، لا یکون ذلک، ثم قال: یابن الخطاب، و الله لکأنی انظر الیک مقتولا فی یومک أو غدک. اما ان الشیطان قد زین لک و خدعک؛ حتی أخرجک مخلقا بالخلوق، تری نساء اهل الشام موقفک و سیصرعک الله و یبطحک لوجهک قتیلا. [1] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(سوگند به خدا هرگز! چنین نشود. سپس فرود: ای پسر خطاب! سوگند به خدا که گویا می‏بینم تو را که امروز یا فردا کشته می‏شوی.
بدان که شیطان تو را فریفته و گمراهت کرده است. چندان که تو را آراسته با خلوق زغفرانی برونت آورده، تا مورد تماشای زنان شام واقع شوی و خداوند به زودی بر زمینت خواهد زد و تو را نگون‏سار، و به رو، کشته بر خاکت خواهد افکند.)

پی نوشت ها:
[1] 1- شرح ابن‏ابی‏الحدید، ج 5، ص 233.
2- وقعه‏ی صفین (نصر بن مزاحم)، ص 297.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir