ناخشنودی علی(ع) از امت قبل از شهادت

نوع اصطلاح :
عنوان :
ناخشنودی علی(ع) از امت قبل از شهادت
امام حسن علیه‏السلام قبل از شهادت علی علیه‏السلام فرمود:
قال علیه‏السلام:
کانت البارحة لیلة بدر، و کان امیرالمؤمنین علیه‏السلام یوقظ اهله للصلاة، حتی کان فی وجه الصبح، فخفق خفقة، ثم انتبه فنادی: یا حسن. قلت لبیک. قال: رأیت رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم قد اقبل، فشکوت الیه ما لقیت من امته من اللأود و اللدد. فقال لی: یا علی ادع الله علیهم. فقلت: اللهم ابدلنی بهم من هو خیر لی منهم، و ابدلهم بی من هو شر لهم منی، ثم خرج فکان من امره ما کان. [1] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(دیشب شب بدر بود. و امیرمؤمنان، همواره فرزندان خود را برای نماز بیدار می‏کرد تا سپیده دم شد. در این هنگام چرتی او را فراگرفت و سپس بیدار شد و صدا کرد: حسن! عرض کردم: لبیک. فرمود: پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم را دیدم که رو به سوی من می‏آمد.
من نسبت به آن دشمنی و محنت‏ها و سختی‏هایی را که از امتش دیده بودم به او شکایت کردم و ایشان فرمود: ای علی بر آنها نفرین کن. گفتم، بارخدایا! آنان را از من بگیر و بهتر از آنان را به من عنایت فرما و مرا از آنان بگیر و بدتر از من را بر آنان مسلط کن. و سپس از خانه خارج شد و کار ایشان به آنجا رسید که شهید شد. [2] .

پی نوشت ها:
[1] 1- الاستیعاب، ج 3، ص 221، حرف العین.
2- الکامل (ابن‏اثیر) ج 3، ص 255.
3- انساب الأشراف، ج 2، ص 495، ح 529.
4- أسد الغابه، ج 4، ص 37.
5- تاریخ دمشق (ترجمة الامام علی بن ابی‏طالب علیه‏السلام، ج 3، ص 360 و 359، ح 1416 و 1417).
6- شرح الأخبار فی فضایل الأئمة الاطهار علیهم‏السلام، ج 2، ص 451، ح 81.
7- طبقات الکبری (ابن‏سعد) ج 3، ص 21 و 22.
8- مجمع الزواید، ج 9، ص 138.
9- مقاتل الطالبین، ص 59.
[2] این روایت با متن خطبه‏ی 70 نهج‏البلاغه تشابه زیادی دارد.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir