ارزش و رهاورد عیادت بیمار

نوع اصطلاح :
عنوان :
ارزش و رهاورد عیادت بیمار
ابوموسی زمان بیماری امام حسن علیه‏السلام بر او وارد شد، امام علیه‏السلام از او پرسید: آیا برای عیادت آمدی؟ یا برای زیارت؟. گفت: برای زیارت شما آمدم.
قال علیه‏السلام:
أما أنه لا یمنعنی و ان کان فی نفسک ما فی نفسک، أن أخبرک أن العائد اذا خرج من بیته یعود مریضا، کان یخوض فی الرحمه خوضا.
فاذا انتهی الی المریض، فجلس غمزته الرحمة حتی یرجع من عند المریض حین یرجع یشیعه سبعون ألف ملک، یستغفرون له نهارا، أجمع و ان کان لیلا کان بذلک المنزل حتی یصبح و له خریف فی الجنة. [1] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(آیا به عیادت آمده‏ای یا برای زیارت؟ گفت: نه، برای زیارت آمده‏ام.
حضرت فرمود: آنچه که درون توست و در ضمیرت می‏گذرد، هر چه باشد، مانع آن نمی‏شود که تو را از مطلبی آگاه کنم که عیادت کننده وقتی از خانه‏ی خویش درآید تا بیماری را عیادت کند، در رحمت خداوند شناور است، چه شنایی! و وقتی نزد بیمار رسد و نزد او نشیند، رحمت او را فرامی‏گیرد.
و وقتی از عیادت مریض بازگردد، هفتاد هزار فرشته او را مشایعت کنند و همه‏ی آنان طول روز برای او استغفار می‏کنند و چنانچه شبانه به عیادت مریض رفته، همان گونه استغفار تا صبح برایش انجام می‏شود و در بهشت از خرمای دست چین شده روزی داده می‏شود.)

پی نوشت ها:
[1] مسند امام مجتبی علیه‏السلام، ص 708، ح 9 به نقل از المصنف ابن ابی‏شیبه، ج 3، ص 235. و حدیث مشابهی در ص 707، ح 4 به نقل از امالی طوسی، ص 403، موجود می‏باشد.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir