ویژگی‏های پیامبر اکرم

نوع اصطلاح :
عنوان :
ویژگی‏های پیامبر اکرم
پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم از مدینه خارج شده بود، علی علیه‏السلام نیز به همراه پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم بود. در این هنگام روزی امام حسین علیه‏السلام گم شد. حضرت فاطمه علیهاالسلام هر چه جستجو کرد او را نیافت. امام حسن علیه‏السلام را به دنبال او روانه کرد.
امام حسن علیه‏السلام در باغ‏های اطراف مدینه در حال جستجو او را صدا می‏کرد که ناگاه آهویی را دید و از او پرسید: برادرم را ندیدی؟. به قدرت خدا آهو به زبان آمد و گفت: صالح بن زمعه یهودی برادرت را ربوده است.
امام حسن علیه‏السلام به خانه‏ی او رفت و برادرش را خواست و به او فرمود: اگر برادرم را به همراه من به منزلم نفرستی به مادرم می‏گویم تو را نفرین کند و نزد پدر و جدم از تو شکایت می‏کنم.
صالح پرسید: پدر و مادرت چه کسانی هستند؟ امام حسن علیه‏السلام جواب داد و سپس پرسید: جدت کیست؟. امام حسن علیه‏السلام فرمود:
قال علیه‏السلام:
جدی درة من صف الجلیل، و ثمرة من شجرة ابراهیم الخلیل، و الکواکب الدری، و النور المضی من مصباح التبجیل المعلقة فی عرش الجلیل، سید الکونین، و رسول الثقلین، و نظام الدارین، و فخر العالمین، و مقتدی الحرمین، و امام المشرقین و المغربین، و جد السبطین انا [الحسن] و أخی الحسین [1] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(جد من گوهری از رشته‏ی خدای جلیل و میوه‏ای از درخت ابراهیم خلیل و گوهر درخشان و پرتو نورافشان از چهل چراغ شکوه معلق در عرش خدای جلیل، سرور کونین و پیامبر ثقلین، سردمدار دو دنیا و فخر عالمین و پیشوای حرمین و امام مشرقین و مغربین و جد سبطین من و برادرم حسین. «صالح پس از شنیدن سخن امام حسن علیه‏السلام قلبش روشن شده و به اسلام گروید و پس از مدتی تمام فامیل او نیز مسلمان شدند.»)

پی نوشت ها:
[1] مدینة المعاجز، ج 3، ص 296، ح 61/899.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir