نکوهش از جنگ طلبی معاویه

نوع اصطلاح :
عنوان :
نکوهش از جنگ طلبی معاویه
پس از شهادت امیرالمؤمنین علیه‏السلام معاویه جاسوس‏هایی به کوفه و بصره فرستاد تا امر حکومت امام حسن علیه‏السلام را تباه کنند. امام دستور داد جاسوسان را دستگیر نموده و گردن زدند. پس از آن برای معاویه نامه‏ای نوشت:
قال علیه‏السلام:
اما بعد فانک دسست الرجال للاحتیال و الاغتیال و أرصدت العیون کأنک تحب اللقاء، و ما أشک فی ذلک فتوقعه انشاء الله و بلغنی أنک شمت به ذو الحجی و انما مثلک فی ذلک کما قال الاول:

فقل للذی یبغی خلاف الذی مضی
تزود لأخری مثلها فکان قد

فانا و من قدمات منا لکالذی
یروح فیمسی فی المبیت لیغتدی. [1] .

امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(اما بعد! تو نفرات خود را برای فتنه‏گری و ترور اعزام می‏کنی و جاسوس گماشته‏ای و به نظر می‏رسد که خواهان درگیری هستی و من تردیدی در این ندارم و به یاری خدا شاهد آن خواهی بود... شنیده‏ام که تو بدان وسیله خردمندان را شماتت کرده‏ای و حکایت تو در این باره مثل آن کسی است که بگوید: پس بدان هر کس آرزوی خلاف آنچه که انجام یافته است را دارد، برای همتای دیگر آن خود را آماده کن که کار از کار گذشته. ما و هر کس از ما مرده است، مانند کسی است که می‏رود و شب را در خوابگاه سر می‏کند تا ناشتایی کند.)

پی نوشت ها:
[1] 1- ارشاد مفید، ص 189.
2- بحارالأنوار، ج 44، ص 45.
3- تاریخ چهارده معصوم علیهم‏السلام، ص 430.
4- شرح ابن‏ابی‏الحدید، ج 16، ص 31.
5- کشف الغمة، ج 2، ص 110.
6- مجالس السنیة، ج 2، ص 257.
7- مسند امام مجتبی علیه‏السلام، ص 301، ح 4. و ص 323، ح 15، و ص 330.
8- مقاصد الطالبین، ص 63.
9- موسوعة المصطفی و العترة، ج 5، ص 199.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir