معاویه و جاودانگی در جهنم

نوع اصطلاح :
عنوان :
معاویه و جاودانگی در جهنم
پس از ورود معاویه به کوفه (بعد از صلح) برخی به او گفتند: اگر بالای منبر روی و حسن علیه‏السلام را بر رتبه‏ی پایین‏تری از منبر قرار دهی برای او سرزنش، و برای تو منفعت است. معاویه این کار را کرد. ولی وقتی امام حسن علیه‏السلام بر پله‏ی منبر (در رتبه‏ی پایین‏تر از منبر) قرار گرفت.
خطبه‏ای خواند و معاویه را فتنه‏ای مدت‏دار معرفی نمود: معاویه گفت: مقصودت چیست؟.
فرمود: من چیزی جز اراده‏ی خدا را اراده نکردم. معاویه بپاخاست و خطبه‏ای خواند و در آن اهانت و فحش‏های زیادی به علی علیه‏السلام گفت. امام حسن علیه‏السلام در این جا برخاست و فرمود:
قال علیه‏السلام:
ویلک یابن آکلة الأکباد او انت تسب امیرالمؤمنین علیه‏السلام و قد قال رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم من سب علیا فقد سبنی، و من سبنی فقد سب الله، و من سب الله أدخله الله نار جهنم، خالدا فیها مخلدا و له عذاب مقیم. [1] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(وای بر تو ای پسر هنده‏ی جگرخوار، تو امیرمؤمنان را دشنام می‏دهی؟ در حالی که رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: هر کس علی را دشنام دهد، مرا دشنام داده و هر کس مرا دشنام دهد، خدای را دشنام داده و هر کس خدای را دشنام دهد، خداوند او را در آتش دوزخ اندازد که همیشگی و جاودان در آن خواهد بود و او را عذابی ماندگار خواهد بود.)

پی نوشت ها:
[1] 1- احتجاج، ج 2، ص 55.
2- بحارالأنوار، ج 44، ص 91، ح 5.
3- مسند امام مجتبی علیه‏السلام، ص 631، ح 6.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir