الگوی مؤمنان

نوع اصطلاح :
عنوان :
الگوی مؤمنان
از برخی از عراقیین نقل شده است:
امام حسن علیه‏السلام در خطبه‏ای یکی از برادران دینی‏اش را ستود و او را الگوی مؤمنان معرفی نمود و فرمود: اگر نمی‏توانید همه اوصاف او را در خود پیاده کنید بهره‏گیری از اندک آنها بهتر از ترک همه است. حدیث این است:
قال علیه‏السلام:
انی أخبرکم عن أخ لی و کان من أعظم الناس فی عینی و کان رأس ما عظمه فی عینی صغر الدنیا فی عینه کان خارجا من سلطان بطنه فلا یشتهی ما لا یجد و لا یکثر اذا وجد و کان خارجا من سلطان فرجه فلا یستخف له عقله و لا رأیه، و کان خارجا من سلطان الجهلة فلا یمد یدا الی علی ثقة المنفعة، کان لا یسخط و لا یتبرم، کان اذا جاء مع العلماء یکون علی أن یسمع أحرص منه علی أن یتکلم، کان اذا غلب علی الکلام لم یغلب علی الصمت کان اکثر دهره صامتا فاذا قال بذل القائلین.
کان لا یشارک فی دعوی و لا یدخل فی مراء و لا یدلی بحجة حتی یری قاضیا، کان یقول ما یفعل، و یفعل ما لا یقول تفضلا و تکرما، کان لا یغفل عن اخوانه و لا یختص بشی‏ء دونهم، کان لا یلوم أحدا فیما یقع العذر فی مثله، کان اذا ابتدأه أمران لا یدری أیهما أقرب الی الحق نظر فیما هو أقرب الی هواه فخالفه کان لا یشکو وجعا الا عند من یرجو عنده البر، و لا یستشیر الا من یرجوا عنده النصیحة، کان لا یتبرم و لا یتسخط و لا یتشکی و لا یتشهی و لا ینتقم و لا یغفل عن العدو، فعلیکم بمثل هذه الأخلاق الکریمة، ان اطقتموها، فان لم تطیقوها کلها فأخذ القلیل خیر من ترک الکثیر و لا حول و لا قوة الا بالله. [1] .
امام حسن علیه‏السلام فرمود:
(من در مورد برادری به شما خبر می‏دهم که در چشم من بزرگترین مردم است. و سرآمد آنچه که او را در چشم من بزرگ کرد، کوچکی دنیا در چشم او بود. او خارج از قلمرو شکم خویش بود، در نتیجه آنچه را که نمی‏یافت، هوس نمی‏کرد و وقتی می‏یافت، ذخیره نمی‏کرد و از قلمرو شهوت خود نیز خارج بود، پس عقل و دیدگاه او را خوار نمی‏کرد و از قلمرو نادانی و بی‏فکری خارج بود، بنابراین جز به آنچه که سودش مطمئن است دست دراز نمی‏کند. نه خشمناک می‏شود و نه ناراحت و وقتی با دانشمندان می‏آید چنان است که بیش از آن که بخواهد سخن بگوید دوست دارد شنونده باشد.
و چنان است که اگر در سخن گفتن مغلوب گردد، در سکوت مغلوب نشود. بیشتر روزگار خود را به سکوت می‏گذراند و اگر سخن بگوید، داد سخن می‏دهد. نه در دعوایی شرکت کند و نه در جدالی وارد شود و هرگز برهانی نشان ندهد، مگر آن که به داوری خوانده شود.
آنچه را که می‏گوید انجام می‏دهد «یعنی چیزی که انجام آن حتمی است که می‏شود و یا اساسا از قبل انجام شده است؛ را بر زبان می‏آورد» و از راه بزرگواری و کرم حتی آنچه را که نگفته انجام می‏دهد «یعنی اول انجام می‏دهد، بعد می‏گوید». از برادرانش غافل نمی‏شود برای خود چیز خاصی را اختصاص نمی‏دهد. به طوری که دیگران را از آن محروم سازد.
هیچ کس را به خاطر چیزی که قابل عذرخواهی است ملامت نمی‏کند. و وقتی که دو کار در برابر او باشد که نداند کدام یک از آنها به حق نزدیک‏ترند، می‏نگرد تا کدام آنها به خواسته‏ی نفس او نزدیک‏تر است که با آن مخالفت کند. هرگز از دردی شکایت نمی‏کند مگر نزد آن کس که امید عافیت از او دارد و از کسی مشورت نمی‏خواهد مگر از آن کس که امید خیرخواهی از او دارد.
نه ناراحت می‏شود و نه خشمگین و نه گله گزاری می‏کند و نه هوس می‏کند و نه انتقام می‏کشد و نه از دشمن غافل می‏ماند. پس اگر توانستید بر شما باد به مثل این اخلاق پسندیده را در خود ایجاد کنید. و اگر نتوانستید که همه‏ی آن را انجام دهید. پس بهره‏گیری از اندک بهتر از ترک همه‏ی آن است. هیچ قدرتی وجود ندارد، مگر بواسطه‏ی خداوند.)

پی نوشت ها:
[1] احقاق الحق، ج 11، ص 219 و 220.
2- اصول کافی، ج 2، ص 237، ح 26.
3- البدایة و النهایة، ج 8، ص 43.
4- المجالس السنیه، ج 2، ص 245.
5- بحارالأنوار، ج 66، ص 294، ح 24.
6- تاریخ بغداد، ج 12، ص 315، ح 6757.
7- تاریخ دمشق (ابن‏منظور)، ج 7، ص 30.
8- تاریخ دمشق (ترجمة الامام الحسن علیه‏السلام)، ص 160، ح 273.
9- تحف العقول، ص 234.
10- عیون الأخبار، ج 2، ص 355.
11- مسند امام مجتبی علیه‏السلام، ص 546، ح 2، و ص 561، ح 19.
12- مشکاة الأنوار، ج 421، ح 9 / 1417. (بعبارة اخری).
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir