ذي طوي

نوع اصطلاح :
عنوان :
ذي طوي
«طوي» در لغت به معناي پيچيدن و در نورديدن است و برخي از مشتقات آن (چون «طايه») به سرزمين هموار و صخره‏هاي بزرگ در ريگزارهاي پهناور گفته مي‏شود. [1] .
«ذي طوي» در يک فرسخي مکه، و در داخل حرم قرار دارد و از آنجا خانه‏هاي مکه ديده مي‏شود. [2] .
در برخي روايات از آن به عنوان جايگاه حضرت مهدي‏عليه السلام در دوران غيبت ياد شده است. عياشي به سند خود از عبدالاعلي حلبي آورده است: حضرت ابوجعفر امام باقرعليه السلام فرمود: «به ناچار صاحب اين امر را در يکي از اين دره‏ها غيبتي خواهد بود [و] با دست خود به سوي ذي طوي اشاره فرمود». [3] .
و در بعضي ديگر از روايات آمده است: حضرت قبل از ظهور و در آستانه قيام در ذي طوي به سر مي‏برد. امام باقرعليه السلام مي‏فرمايد: «قائم‏عليه السلام آن روز (ظهور) را در «ذي طوي» در حال انتظار با 313 نفر به تعداد اهل بدر، به سر مي‏برد، تا پشتش را به حجرالاسود تکيه داده پرچم بر افراشته را به اهتزاز در آورد». [4] .
و امام صادق‏عليه السلام نيز در اين رابطه مي‏فرمايد: «گويي قائم‏عليه السلام را با چشم خود مي‏بينم که با پاهاي برهنه در «ذي طوي» سر پا ايستاده؛ همانند حضرت موسي‏عليه السلام نگران و منتظر است که به مقام [ابراهيم] بيايد و دعوت خود را اعلام نمايد». [5] .
در فرازي از دعاي ندبه مي‏خوانيم: «اي کاش مي‏دانستم که در کجا مسکن گزيده‏اي؟ يا کدامين سرزمين تو را در آغوش کشيده؟ آيا در کوه رضوي هستي؟ يا در ذي طوي؟»
آنچه گفتني است اينکه: «ارتباط آن حضرت با اين دو مکان، مانند ارتباط ايشان با ساير اماکن مقدس و متبرکه ديگر است که پرستش و عبادت خدا در آن اماکن فضيلت دارد؛ مثل مسجدالحرام، مسجد مدينه طيبه، مشهد حسيني، مسجد کوفه و مسجد سهله، معلوم شده است حضرت در اين مکان‏ها رفت و آمد دارند و اين دو مکان را نيز به واسطه همين دو خصوصيت در دعاي ندبه نام مي‏برند؛ کوه رضوي نيز يکي از مقامات آن حضرت و اماکني است که گاهي به آنجا تشريف مي‏بردند. [6] .

پی نوشت ها:
[1] احمدبن فارس، معجم مقاييس اللغة، ج 3، ص 430.
[2] مجمع‏البحرين، ج 1، ص 279.
[3] الغيبة، ص 264، ح 30.
[4] همان، ص 448.
[5] بحارالانوار، ج 52، ص 385.
[6] کتاب الغيبة، ص 103، فروغ ولايت در دعاي ندبه، ص 40.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir