محدث

نوع اصطلاح :
عنوان :
محدث
محدّث اسم مفعول از ريشه حدَّث، يحدِّثُ به معناي کسي است که حديث و خبر تازه به او گويند و منظور از آن اين است که ائمه‏عليهم السلام با فرشتگان رابطه دارند و اگرچه مانند پيامبر خود آنها را در سرشت اصلي نمي‏بينند؛ ولي سخن آنان را مي‏شنوند و از آنها حقايقي را دريافت مي‏کنند. اين کنايه از يک مقام معنوي است که يک درجه از مقام نبوّت فروتر است و اين لفظ به اين معنا، يکي از القاب مخصوص امام‏عليه السلام محسوب مي‏شود.
امام باقرعليه السلام در اين باره فرمود: «اميرمؤمنان‏عليه السلام به ابن عباس فرمود: همانا شب قدر در هر سال وجود دارد و همانا در آن، امرِ يک ساله نازل مي‏شود که اين امر به ائمه بعد از پيامبر خواهد بود. ابن عباس گفت: آنان کيانند؟ فرمود: من و يازده نفر از نسل من اماماني‏اند که همگي محدَّث مي‏باشند». [1] .
محمدبن مسلم گويد: «کلمه محدَّث نزد امام صادق‏عليه السلام ذکر شد، حضرت فرمود: محدَّث کسي است که صدا را بشنود و شخص را نبيند. به حضرت عرض کردم: قربانت گردم! امام از کجا مي‏فهمد که آن کلام فرشته است؟ فرمود: آرامش و وقاري به او عطا مي‏شود که مي‏فهمد آن کلام از فرشته است». [2] .
سماعةبن مهران گويد: «من و ابوبصير و محمدبن عمران در مکه داخل يک منزل بوديم. محمدبن عمران گفت: من از امام ششم شنيدم که مي‏فرمود: ما دوازده محدَّث باشيم. ابوبصير گفت: تو را به خدا اين را از امام ششم شنيده‏اي؟ او دو بار سوگند خورد که آن را از وي شنيده است». [3] .

پی نوشت ها:
[1] کتاب الغيبة، ص 142، ح 106.
[2] الکافي، باب ان الائمة محدثون مفهمون، ح 4.
[3] کمال‏الدين و تمام النعمة، ج 2، ص 8.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir