پرچم حضرت مهدي‏ هنگام ظهور

نوع اصطلاح :
عنوان :
پرچم حضرت مهدي‏ هنگام ظهور
در روايات فراواني ذکر شده که پرچم حضرت مهدي‏عليه السلام هنگام ظهور، همان پرچم پيامبر اکرم‏صلي الله عليه وآله است. امام صادق‏عليه السلام فرمود: «مَعَهُ رَايَةُ رَسُول اللّه‏صلي الله عليه وآله». آن‏گاه حضرت در پاسخ شخصي که پرسيد: آيا نزد او است يا اينکه براي او آورده مي‏شود؟ فرمود: «بلکه جبرئيل آن را خواهد آورد». بعد از آن ايشان فرمود: «با آن پرچم بر هيچ [قوم ستمگري] نمي‏گذرد، مگر آنکه خداوند آنها را هلاک مي‏سازد». [1] .
شبيه همين روايت از امام سجادعليه السلام نيز نقل شده است. [2] .
اهميت اين امر به قدري زياد است که در غيبت نعماني بابي تدوين شده با اين عنوان که پرچم پيامبر بعد از جنگ جمل، باز نخواهد شد؛ مگر به دست قائم‏عليه السلام. [3] .
امام صادق‏عليه السلام درباره آن پرچم به ابوبصير فرمود:
«يا اَبا مُحَمَّدٍ ما هِيَ وَاللَّهِ قُطْنٌ وَلاکَتانٌ وَلاقَزٌّ وَلاحَريرٌ. قُلْتُ: فَمِنْ اَيِّ شَيْ‏ءٍ هِيَ قالَ مِن وَرَقِ الجَنّةِ نَشَرَها رَسُولُ اللّهِ‏صلي الله عليه وآله يَومَ بَدرٍ ثُمَّ لَفَّها وَدَفَعَها اِلَي عَليّ‏عليه السلام فَلَمْ تَزَلْ عِنْدَ عَليٍّ حَتَّي اِذا کانَ يَوْمَ البَصْرَةِ نَشَرَها اَميرُالمُؤمِنينَ فَفَتَحَ اللَّهُ عَلَيهِ ثُمَّ لَفَّها وَهِيَ عِندَنا هُناکَ لا يَنْشُرُها اَحَدٌ حَتَّي يَقُومَ القائِمُ فَاِذا هُوَ قامَ نَشَرَها...» [4] .
«اي ابا محمد! به خدا قسم آن پرچم نه از پنبه است و نه از کتان و نه از ابريشم و نه از حرير، عرض کردم: پس از چه چيزي است؟ فرمود: از ورق (برگ) بهشتي است. رسول خداصلي الله عليه وآله در روز بدر آن را برافراشت، و بعد آن را در هم پيچيد و به علي‏عليه السلام داد. پس همچنان نزد علي‏عليه السلام بود تا هنگامي که روز بصره فرا رسيد، آن را برافراشت. پس خداوند پيروزي را نصيب او ساخت. سپس آن حضرت آن را در هم پيچيد و آن اينجا نزد ما است. هيچ کس آن را نخواهد گشود تا آن گاه که قائم‏عليه السلام قيام کند و چون او قيام نمود، آن را برخواهد افراشت.».
و از علي‏عليه السلام روايت شده، آنگاه که حضرت مهدي‏عليه السلام پرچم خويش را به اهتزاز در آورد بين مشرق و مغرب براي او روشن خواهد شد. «اِذا هَزَّ رايَتَهُ اَضاءَ لَها ما بَيْنَ المَشْرِقِ وَالمَغْرِبِ» [5] .

پی نوشت ها:
[1] الغيبة، ص 309، ح 4؛ و ر.ک: کمال‏الدين و تمام‏النعمة، ج 2، ص 672، ح 23.
[2] ر.ک: بحارالانوار، ج 51، ص 135، ح 3.
[3] الغيبة، ص 307.
[4] همان، ح 2.
[5] کمال‏الدين و تمام‏النعمة، ج 2، ص 653، ح 17.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir