عثمان بن سعيد عمري

نوع اصطلاح :
عنوان :
عثمان بن سعيد عمري
اولين‏نايب خاصّ حضرت مهدي‏عليه السلام «ابوعمرو عثمان بن سعيد عمري بود. شيخ طوسي‏رحمه الله در «کتاب الغيبة» درباره سفراي حضرت و اولين ايشان چنين نوشته است: «سفرايي که از جانب ائمه اطهارعليهم السلام به نيکي ياد شده‏اند، نخستين آنان مرد بزرگواري است که حضرت امام هادي‏عليه السلام و امام عسکري‏عليه السلام او را توثيق فرموده‏اند و او شيخ موثق ابوعمر عثمان بن سعيد عمري است». [1] .
نام وي «عثمان بن سعيد»، کنيه‏اش «ابوعمرو» و لقبش «العمري»، «سمّان»، «اسدي» و «عسکري» مي‏باشد.
علت ملقب شدن به «سمّان» اين بود که به تجارت روغن مي‏پرداخت تا اين کار، مسؤوليت اصلي او را بپوشاند و از شرّ حکومت حفظش نمايد. [2] .
شيعه، اموال و نامه‏ها را به ايشان مي‏رساندند و وي آنها را در پوست گوسفند و امثال آن - که به عنوان ظرف روغن به کار مي‏برد - مي‏نهاد تا کسي به آنها پي نبرد. آن گاه آنها را به سوي امام‏عليه السلام مي‏فرستاد. [3] .
وي از ياران، اصحاب و شاگردان مورد وثوق امام دهم و امام يازدهم بود. او مردي جليل القدر و مورد اطمينان بود که از يازده سالگي در محضر امام هادي‏عليه السلام به خدمت‏گزاري و کسب فقه و حديث و تعاليم اسلامي اشتغال داشت و شاگردِ تربيت يافته، در زير سايه ولايت و امامت بود.
شيخ عباس قمي در کتاب شريف سفينةالبحار، در اين باره چنين مي‏نويسد: «ابوعمرو عثمان بن سعيد سمّان عمري، نخستين نايب از «نوّاب اربعه» است و مطالبي که در جلالت قدر و عدالت و امانت او بيان شده، به اندازه‏اي زياد است که قابل ذکر نيست. ايشان بزرگوارتر و مشهورتر از آن است که مثل بنده، بتواند او را توصيف کند». [4] .
شايد يکي از دلايلي که ايشان در محضر دو امام قبل از حضرت مهدي‏عليه السلام قرار گرفته بود، براي اين بود که ديگر کسي در شأن و عظمت او ترديد نداشته و به راحتي نيابت او از طرف حضرت مهدي‏عليه السلام را بپذيرد.
از احمدبن اسحاق نقل شده است: «از حضرت هادي‏عليه السلام سؤال کردم: با چه کسي معامله کنيم؟ و از چه کسي مطلب را بگيريم؟ و گفته چه کسي را بپذيريم؟ امام فرمود: عمري مورد اعتماد من است؛ آنچه را از من به تو برساند قطعاً از من مي‏رساند و آنچه را از قول من براي تو گويد، قطعاً از من مي‏گويد. سخن وي را گوش کرده اطاعت نما؛ زيرا او مورد اعتماد و امين است». [5] .
وي پس از سپري شدن عمر شريفش، به دستور حضرت مهدي‏عليه السلام، فرزندش محمدبن عثمان را پس از خود به عنوان نايب خاصّ منصوب کرد. البته پيش از اين، فرزند عثمان بن سعيد از سوي امام عسکري‏عليه السلام به عنوان فردي مورد وثوق براي فرزندش حضرت مهدي‏عليه السلام معيّن شده بود. [6] .

پی نوشت ها:
[1] کتاب الغيبة، ص 353.
[2] ر.ک: همان، ص 354.
[3] همان، ص 353، ح 314.
[4] سفينةالبحار، ج 6، ص 143.
[5] الکافي، ج 1، ص 320؛ کتاب الغيبة، ص 354، ح 315.
[6] ر.ک: کتاب الغيبة، ص 356.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir