کیفیت برخی از ارتباطات اجتماعی

نوع اصطلاح :
عنوان :
کیفیت برخی از ارتباطات اجتماعی
ازآنجا که انسان موجودی است مدنی بالطبع، خواه ناخواه در محیط اجتماع مجبور به برقراری ارتباطات متعددی با سایر افراد جامعه می‏باشد. در نظام اجتماعی اسلام کیفیت این ارتباطات و شیوه برخورد با تمام افراد جامعه به صورت کامل و مبسوط بیان گردیده است. در بررسی زندگانی و تاریخ حضرت زین العابدین امام سجاد -علیه‏السلام- نیز به برخی از این ارتباطات و برخوردها برخورد می‏کنیم که نظر به کرامتها و فضائل بی‏پایان حضرت سجاد -علیه‏السلام-، مشحون به فضیلت و اخلاق و بزرگواری است. در این قسمت این موضوع را در زمینه‏های زیر به بررسی می‏نشینیم.
1- ارتباط حضرت با ملائک‏
2- ارتباط با افراد خانواده‏
3- ارتباط با افراد جامعه‏
4- ارتباط با حیوانات‏

تردد ملائک به منزل حضرت سجاد و استفاده از بال و پر آنها (ارتباط حضرت با ملائک)
ائمه هدی -علیهم‏السلام- بر اساس آنچه در روایات و عبارتهای ادعیه و زیارتها آمده است، به صورت مرتب با ملائکه الهی در ارتباط بوده و این موجودات معصوم و فرمانبر خداوند، که در واقع مأمورین خداوندی و کارگزاران عالم هستی از طرف خداوند متعال هستند، علی الدوام به منزل آنها تردد داشته به حضورشان می‏رسیدند و تحت امر آنان بوده و اراده الهی که در قلب امام معصوم منعکس می‏شود را از زبان معصوم آنان دریافت می‏کردند و در عالم هستی آن را پیاده می‏ساختند و می‏سازند. آری ائمه هدی «مختلف الملائکه» بوده‏اند یعنی ملائک یکی پس از دیگری به حضور آنان می‏رسیده‏اند و در سوره مبارکه «قدر» هم به تنزل ملائکه در معیت «روح» که اعظم ملائک است، در «شب قدر» یاد شده و پر واضح است فرودگاه آنان در شب مبارک «قدر» جز قلب ولی اعظم خداوندی که همان امام معصوم است، نخواهد بود.
حال در مورد حضرت سجاد -علیه‏السلام- روایتی از جناب «ابوحمزه» نقل شده است که می‏گوید: «به حضرت علی بن الحسین -علیه‏السلام- وارد شدم، ساعتی درب منزل صبر کردم و بعد وارد شدم و مشاهده کردم حضرت چیزی را از روی زمین جمع می‏کند. بعد دستش را پشت پرده برده و آنچه را از روی زمین برچیده بود به کسی که در خانه بود تحویل داد. من عرض کردم: «فدایتان شوم این چیزی که دیدم از زمین برمی‏چیدید، چه چیز بود؟» فرمود: «زیادی از بالهای کوچک ملائکه و پر و کرک آنها بود که آن را جمع می‏کنیم و هرگاه تنها شدیم آن را برای فرزندانمان گلیم خط دار (یا چادر) قرار می‏دهیم.» (یعنی از آن در ساختن زیر انداز و یا لباس استفاده می‏کنیم.) من عرض کردم: «فدایتان شوم آنها به خدمت شما می‏آیند؟»
فرمود: «ای اباحمزه آنها به نزدیک ما می‏آیند بر بالشت‏های ما.» [1] . باید توجه داشت ملائکه الهی موجودات مجرد و غیر مادی می‏باشند ولی تمثل آنها در قالبهای مادی می‏باشد که بشر در آن حال می‏تواند آنها را با همین چشم ظاهر هم ببیند و در این تمثل ممکن است به بدن مثالی و یا متجسم آنها پرهایی هم باشد و بخشی از آنها در منزل حضرت سجاد - علیه‏السلام - به جا مانده و حضرت از آن در تهیه لباس و یا زیرانداز برای فرزندانشان استفاده کرده باشد.


[1] بحارالانوار ج 46، ص 33، ح 28 و ص 47، ح 49 (به نقل از اصول کافی و بصائر الدرجات).

منبع: اسوه کامل‏؛ محمد محسن دعایی؛ اطلاعات چاپ اول 1380.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir