سعید بن مسیب

نوع اصطلاح :
عنوان :
سعید بن مسیب
در سال دوم خلافت عمر تولد یافته و در سال94 هجری وفات نموده است. سعید بن مسیب، افضل فقهای سبعه بود که بعد از صحابه در مدینه بودند و فقه عامه به آنان منتهی می‏شود [1] . علامه مقرم می‏نویسد که علمای سنت درباره پارسائی و عبادت سعید بن مسیب مبالغه نموده‏اند حتی ابن‏خلکان حکایت کرده است که او پنجاه سال نماز صبح را با وضوء نماز عشاء می‏خواند و اگر چه در محبت امام سجاد علیه‏السلام ثابت بوده و از جمله معتقدین به امامت وی بود ولی به تشییع جنازه حضرت حاضر نشد و به مسجد پیغمبر رفت که در خلوت دو رکعت نماز بخواند زیرا از خود امام چهارم شنیده بود که خداوند تعالی به پیغمبر صلی الله علیه و آله فرموده هر کس به من ایمان آورد و نبوت تو را تصدیق نماید و در مسجد تو دو رکعت نماز در حال خلوت بدون توجه و ملاحظه مردم بخواند گناهان گذشته و آینده او را می‏آمرزم. علی بن زید گوید، به سعید بن مسیب گفتم چرا بر نماز امام حاضر نشدی گفت، چون حضرت سجاد رحلت فرمود پیش خود گفتم حالا هر چه زن و مرد نیکوکردار و بدکردار است در تشییع جنازه او حاضر خواهند شد و مسجد به کلی خلوت است و چنین فرصتی دیگر به دست نمی‏آید خوب است بروم دو رکعت نماز بخوانم که مشمول مضمون حدیث مزبور شوم! چون به نماز ایستادم صدای تکبیری از آسمان شنیدم که تکبیر اهل زمین او را جواب داد، سپس تکبیر دیگری از آسمان و تکبیری از زمین شنیدم که تا هفت مرتبه تکرار شد! من ترسیدم و با رو به زمین افتادم و مدهوش شدم و چون به خود آمدم مردم از نماز آن حضرت برگشته بودند و من نه دو رکعت نماز را در مسجد خواندم و نه به نماز آن حضرت موفق شدم. علی بن زید گفت اگر من به جای تو بودم از این دو کار اختیار نمی‏کردم مگر نماز برای آن حضرت را و این نیست مگر خسران و زیان آشکاری که دامنگیر تو شده است.
پس سعید گریه کرد و گفت من نیز غیر از کار خیر اراده دیگری نداشتم و ای کاش برای نماز او حاضر می‏شدم [2] .

پی نوشت ها:
[1] فقهای سبعه پس از سعید بن مسیب عبارت بودند از: قاسم بن محمد بن ابی‏بکر ملقب به دیباج که جد امی حضرت صادق علیه‏السلام بود. - ابوایوب سلیمان بن یسار برادر غلام میمونه زوجه رسول اکرم صلی الله علیه و آله - عبیدالله بن عبدالله عقبه که از سادات تابعین بود. - عروة بن زبیر (برادر عبدالله بن زبیر) - ابوبکر عبدالرحمن بن حارث قرشی. - خارجة بن زید بن ثابت انصاری.
[2] الامام زین‏العابدین تألیف مقرم ص412 - 413.

منبع: حضرت سجاد؛ فضل الله کمپانی؛ مفید چاپ اول 1386.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir