ثابت بن ابی‏صفیه‏ (ابوحمزه ثمالی)

نوع اصطلاح :
عنوان :
ثابت بن ابی‏صفیه‏ (ابوحمزه ثمالی)
وی همان ابوحمزه ثمالی عالم گرانقدر و پارسای پرهیزگاری است که به آداب اهل بیت علیهم‏السلام تربیت یافته و حامل علوم و معارف ایشان بوده و ما به برخی از شؤون و احوال او اشاره می‏کنیم:

نشو و نمای ثابت‏
ابوحمزه در شهر کوفه که مرکز تشیع و دوستداران اهل بیت علیهم‏السلام بود، نشو و نما یافت و علوم خود را از استادانی کسب کرد که حامل علوم و فقه اهل بیت علیهم‏السلام بودند، و خود یکی از برجسته‏ترین علما و اساتید و پارسایان آن دیار گردید. [1] .

وثاقت ابوحمزه‏
تمام نویسندگان شرح حال وی به وثاقت، عدالت و درستی حدیثش متحد القولند و او به فرموده امام صادق علیه‏السلام همچون سلمان فارسی در زمان خود بود. [2] و ابن‏معین او را به خاطر شیعه بودن و دوست داشتن اهل بیت علیهم‏السلام، که خداوند دوستی آنان را بر مسلمانان واجب شمرده است، مورد انتقاد قرار داده است. [3] .

مقام علمی ابوحمزه‏
وی در علم حدیث، فقه، علوم لغت و جز اینها از برجسته‏ترین علمای زمان خود بوده است و ابن‏ماجه در کتاب الطهاره از او حدیث نقل کرده [4] و شیعیان در کوفه به خاطر احاطه وی به فقه اهل بیت علیهم‏السلام، به او مراجعه می‏کردند.

مؤلفات ابوحمزه‏
وی مجموعه‏ای از کتابها را در علوم مختلف تألیف کرده است که خود دلیل بر علم و دانش فراوان اوست، از جمله:
1- کتاب النوادر.
2- کتاب الزهد. [5] .
3- کتاب تفسیر القرآن. [6] .
4- روایت وی رسالة الحقوق را از امام زین العابدین علیه‏السلام. [7] .
5- روایتش دعای سحر معروف به دعای ابوحمزه [8] را که از امام بزرگوار امام زین العابدین علیه‏السلام نقل می‏کند.

روایات ابوحمزه از ائمه‏
ابوحمزه تعداد زیادی از احادیث را از قول ائمه طاهرین علیهم‏السلام نقل کرده است؛ از امام زین العابدین علیه‏السلام و از امام موسی بن جعفر علیه‏السلام روایت کرده [9] و همچنین از ابورزین اسدی و جابر بن عبدالله انصاری نقل حدیث کرده است. و ابوایوب و ابوسعید مکاری و ابن‏رآب و ابن‏محبوب و ابن‏مسکان و ابان بن عثمان و دیگران از او حدیث نقل کرده‏اند. [10] .

وفات ابوحمزه‏
این عالم گرانقدر در سال 150 ه وفات یافت [11] و مسلمانان با فقدان او یکی از بزرگان اندیشه و جهاد دوران خود را از دست دادند.

پی نوشت ها:
[1] الکنی و الالقاب: 2 / 132.
[2] رجال نجاشی.
[3] میزان الاعتدال: 1 / 363، تهذیب التهذیب: 2 / 7.
[4] تهذیب التهذیب: 2 / 8.
[5] فهرست طوسی.
[6] فهرست طوسی.
[7] تحف العقول.
[8] الکنی و الالقاب.
[9] رجال کشی.
[10] معجم رجال الحدیث: 21 / 162.
[11] رجال طوسی.

منبع: تحلیلی از زندگانی امام سجاد (جلد 2)؛ باقر شریف قرشی؛ ترجمه محمد رضا عطائی؛ کنگره جهانی حضرت رضا علیه السلام چاپ 1372.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir