معرفی رسول الله

نوع اصطلاح :
عنوان :
معرفی رسول الله
صحیفه سجادیه جلوه‏ای از اندیشه‏های عرشی سیدساجدین علیه‏السلام در زمینه‏های گوناگون است. چند گزینه از اندیشه‏های حضرت را به تماشا می‏نشینیم. یکی در مورد معرفی رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم، دیگری در مورد ویژگی‏های فرشتگان.
سیدساجدین علیه‏السلام در ستایش رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم که حلقه پایانی سلسله پیامبران است، می‏فرماید: خدای توان‏مند را سپاس که با توان خویش بر نعمت محمد پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم بر ما منت نهاد. و ما را بر امت‏های پیشین برگزید. همان توان‏مندی که هیچ توان‏مندی، توان رهیدن از آن را ندارد و هیچ موجود کوچکی از چشم‏رس آن پنهان نیست. خدایی که ما را آخرین امت پیامبران نهاد و بر همگان گواه قرار داد و بر همگان فزونی بخشید. خدایا درود خویش را بر محمد نصیب کن که وحی تو را امانت‏داری کرد. همو که برگزیده آفریدگانت بود. و برگزیده‏ی میان بندگانت، پیشوای رحمت و برکت، رهبر نیکی و کلیدهای برکت و خیر. همان که خویشتن را بر انجام رسالت آماده ساخت و انواع ناملایمات را به جان خریدار شد. و در فراخوانی مردم به جانب تو حتی با خویشان خود به چالش برخاست. و با خانواده خویش (خویشان، همانند عموها) به ستیز برخاست. و در زنده کردن دین از خویشان خویش برید. نزدیکان را از خود راند و دورترین‏ها را به سوی خود فراخواند. با دورترین‏ها پیمان دوستی بست، با نزدیک‏ترین‏ها به ستیز برخاست.
همان که خویش را در فراخوانی مردم به سوی تو به زحمت انداخت. در رساندن پیام دین، خود را خسته نمود. وقت خویش را صرف خیرخواهی و دعوت مردم به دین نمود. همان که برای عزیز و سربلند شدن دین از وطن خویش روی برتابید و دیار غربت گزید، تا با توان‏مندی یارانش بر کفار چیره شود. و به اهداف خویش دستیازی نماید. و دوستان تو را سرافراز سازد.
همان که با مدد و یاری تو به ستیز با دشمنان تو برخاست. و با آنان در درون خانه‏هایشان ستیزید و بر آنها تهاجم نمود، تا دین و فرمان خدا آشکار و پیروز شد و برغم مشرکان، توحید همه جا را فراگرفت. خدایا وی را در برترین جایگاه بهشتت به خاطر رنج‏ها که در راه تو تحمل نمود، جای ده. جایگاهی که هیچ فرشته برتری همانند و موازی آن نباشد. و هیچ پیامبری بدان مقام راه نیافته باشد. بار خدایا وی را از مقام شفاعت برتر در مورد خویشان و اهل و امت مؤمنش، بیش از آنچه وعده نموده‏ای بهره‏مند ساز. ای وفا کننده به وعده و گفتار. ای کسی که بدی‏ها را به چندین برابر نیکی تبدیل می‏کنی، که تو صاحب برتری بزرگ هستی، انک ذو الفضل العظیم. [1] .

پی نوشت ها:
[1] صحیفه سجادیه، دعای شماره 2.

منبع: امام سجاد الگوی زندگی؛ حبیب الله احمدی؛ فاطیما؛ چاپ دوم 1384 .
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir