حقوق حیوانات

نوع اصطلاح :
عنوان :
حقوق حیوانات
دنیای امروز با گذشت قرون متمادی از دانش و فرهنگ و تأسیس سازمانها و نهادهای حقوقی، سازمانی را به عنوان دفاع از حقوق حیوانات تأسیس می‏نماید که جای بسیار خوشحالی و امید است. گرچه در کنار دفاع از حقوق حیوانات، هزاران انسان با سلاح‏های کشتار جمعی به کام مرگ می‏روند و حقوق اساسی انسان‏ها نادیده انگاشته شده، زیر پای ستم پیشگان پایمال می‏گردد.
اما وحی آسمانی هماره مدافع حقوق هر جاندار می‏باشد. حق زندگی، آسایش و امنیت آن را محترم می‏داند. رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم در مورد حقوق حیوانات این گونه سخن می‏گوید: برای چهارپایی که مسافر یا بار جابجا می‏نماید (مانند اسب و استر و شتر و الاغ) چند حق بر عهده راکب و صاحبش نهاده شده است. هنگامی که پیاده می‏شود نخست به چهارپا آب و علف دهد، همواره وی را به آب عرضه بدارد تا تشنه نماند، بر صورت وی هیچ گاه نزند که صورت تسبیح خدا می‏گوید. تنها برای رفع نیاز بر مرکب سوار شود، بیهوده سوار بر آن نشود. بیش از توان حیوان، بر دوش وی بار حمل نکند، بیش از توان وی، راه نبرد. و لا یکلفها من المشی الا کما یطیق. [1] در برخی روایات اضافه شده که در حال گعده و گفتگو با دیگران بر گرده آن قرار نگیرد. و نیز مرکب خویش را به زور برای رفتن به جایی که تنفر دارد، وادار نسازد، و لا یضر بها علی النفار. [2] . حال عظمت رفتار علی بن الحسین علیه‏السلام را تماشا کنید که چگونه حقوق حیوانات را رعایت می‏نماید. حضرت با شتری که بیش از بیست بار، در برخی روایات چهل بار حج و عمره انجام داده است، شتری که فاصله بین مدینه و مکه را می‏پیماید، یک ضربه بر آن وارد نمی‏سازد. حج علی بن الحسین علیه‏السلام علی ناقة اربعین حجة فما قرعها بسوط. [3] در برخی آثار بیست نوبت حج عنوان شده است. [4] . هنگامی که یکی از شترها که با آن به حج می‏رفتند مرد، آن را دفن نمود تا درندگان آن را نخورند. [5] و در مورد شتری که بیست بار با آن حج انجام داده بود و به امام باقر علیه‏السلام وصیت نمود که بعد از وی هنگامی که شتر مرد، دفنش نماید تا درندگان آن را نخورند. آنگاه از رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم روایت نمود که شتری که هفت بار در عرفات وقوف نماید از شترهای بهشت قرار می‏گیرد. [6] .
چگونه اهتمام به حقوق حیوانات در پیشگاه سیدالساجدین علیه‏السلام مطرح است، که به دفن شتر وصیت می‏نماید. [7] آنگاه شتری که این گونه محبت از علی بن الحسین علیه‏السلام مشاهده می‏نماید، طاقت فراق حضرت را ندارد و بعد از این که حضرت در بقیع به خاک سپرده می‏شود، شتر از آب و علف بازمی‏ماند و خود را در کنار قبر امام می‏رساند و سر و صورت خود را به خاک قبر می‏نهد و در همان جا سه روز ماندگار می‏شود تا از فراق حضرت از پای در می‏آید. [8] این نیز وفاداری حیوان نسبت به امام همام، امام ملک و امام ملکوت است.

پی نوشت ها:
[1] وسائل، ج 8، ص 350.
[2] همان، ص 351، محاسن، ص 635.
[3] بصائر الدرجات، ص 353.
[4] مجموعه نفیسه، ص 207.
[5] خصال، ج 2، ص 517.
[6] محاسن، ص 635 و 636.
[7] همان، ص 635.
[8] الاختصاص، ص 300، کافی، ج 1، باب مولد علی بن الحسین (علیهماالسلام)، ح 4 و...، بحار، ج 46، ص 148.

منبع: امام سجاد الگوی زندگی؛ حبیب الله احمدی؛ فاطیما؛ چاپ دوم 1384 .
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir