اولاد حضرت سجاد

نوع اصطلاح :
عنوان :
اولاد حضرت سجاد
مورخین تعداد فرزندان امام سجاد علیه‏السلام را مختلف نقل کرده‏اند، شیخ مفید و طبرسی برای آن حضرت یازده پسر و چهار دختر و هفت زن نوشته‏اند که یکی از زنهای عقدی و بقیه ام‏ولد (کنیز) بوده‏اند و اسامی فرزندان آن جناب به شرح زیر بوده است: حضرت باقر علیه‏السلام - که مادرش فاطمه (ام‏عبدالله) دختر امام حسن مجتبی بود بنابراین امام پنجم از هر دو طرف علوی بوده و شرح حالات و تاریخ زندگانی او مستلزم کتاب جداگانه‏ای است که در صورت توفیق الهی در آینده تألیف خواهد شد. زید و عمر - که مادرشان ام‏ولد بوده است. عبدالله و حسن و حسین - مادر اینها نیز ام‏ولد بوده است. حسین اصغر و عبدالرحمن و سلیمان - که مادر اینها هم ام‏ولد بوده است. محمد اصغر - که مادرش ام‏ولد بود. فاطمه و علیه و ام‏کلثوم که مادرشان ام‏ولد بوده است. علی و خدیجه - که مادر اینها نیز ام‏ولد بوده و علی کوچکترین فرزندان آن حضرت بود [1] .

پی نوشت ها:
[1] ارشاد مفید جلد2 باب- 8 اعلام الوری ترجمه عطاردی ص365.

منبع: حضرت سجاد؛ فضل الله کمپانی؛ مفید؛ چاپ اول 1386 .
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir