کتاب علی بن حسین

نوع اصطلاح :
عنوان :
کتاب علی بن حسین
از جمله مؤلفات امام زین العابدین علیه‏السلام، کتابی است به نام «کتاب علی بن حسین»، این کتاب همانند دیگر کتابهای مهم اسلامی از دست رفته است، و ما به قسمت کمی از آن دست یافتیم که امام ابوجعفر محمد باقر علیه‏السلام از آن حضرت نقل کرده، می‏فرماید:
«در کتاب علی بن حسین علیهماالسلام چنین یافتم: [الا ان أولیاء الله لا خوف علیهم و لا هم یحزنون]. [1] بدانید که اولیای خدا را هراسی نیست و آنان اندوهگین نمی‏شوند، در صورتی که واجبات را به جا آورند و به سنتهای رسول خدا - صلی الله علیه و آله - عمل کنند و از محرمات الهی بپرهیزند و از شکوه زندگانی دنیا دوری کنند و بدانچه در نزد خداست علاقه‏مند باشند و رزق الهی را از راه حلال بجویند، و قصدشان از مال دنیا افتخار به یکدیگر و افزون طلبی نباشد، وانگهی مال دنیا را در راه لازم و ضروری یعنی حقوق واجب صرف کنند، اینها کسانی هستند که خداوند در کسبشان برکت می‏دهد و آنچه را که از پیش برای آخرت بفرستند اجر و مزد داده می‏شوند...» [2] . امام علیه‏السلام با این سخنان اولیای خدا را ستوده و نشانه‏های شخصیتهای ایشان را به شرح زیر بیان کرده است:
الف - انجام فرایض الهی.
ب - پیروی از سنتهای رسول خدا - صلی الله علیه و آله -.
ج - پرهیز از محرمات الهی.
د - پارسایی در دنیا.
ه- اشتیاق به آنچه در نزد خداست.
و - تحصیل روزی پاک و حلال.
ز- پرداختن حقوق مالی که در اسلام واجب شده از قبیل زکات، خمس و دیگر چیزها. طبیعی است که هر کس از مؤمنان دارای این صفات باشد، او از اولیای خداست،کسانی که خداوند در مال ایشان برکت داده و در سرای آخرت بهشت برین را برای آنان مهیا ساخته است؛ که در هر جای آن که بخواهند منزل گزینند.

پی نوشت ها:
[1] یونس / 62.
[2] ناسخ التواریخ: 1 / 947، معالم العبر نوری.

منبع: تحلیلی از زندگانی امام سجاد (جلد 2)؛ باقر شریف قرشی؛ ترجمه محمد رضا عطائی؛ کنگره جهانی حضرت رضا علیه السلام 1372.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir