بعضی از اذکار سجده حضرت سجاد

نوع اصطلاح :
عنوان :
بعضی از اذکار سجده حضرت سجاد
«طاوس بن کیسان یمانی» که یکی از بزرگان از اصحاب حضرت سجاد علیه‏السلام می‏باشد، و از مناجاتها و عبادات حضرت، مشاهدات زیادی داشته و از آنها گزارشهایی به عنوان روایات گرانقدری برای ما به ارمغان گذاشته است، می‏گوید شبی وارد «حجر اسماعیل» در خانه خدا شدم، در این هنگام حضرت علی بن الحسین علیه‏السلام وارد شده و به نماز مشغول شدند و الی - ماشاء الله نماز خواندن سپس به سجده رفتند و من گفتم: «مردی صالح از اهل بیتی نیکوکار است حتما به دعای ایشان گوش فراخواهم داد، پس شنیدم که در سجده می‏فرمود: «عبیدک بفنائک، مسکینک بفنائک، فقیرک بفنائک، سائلک بفنائک» یعنی: «بنده تو در آستانه توست، مسکین تو در آستانه توست. فقیر تو در آستانه توست، سائل تو در آستانه توست.» طاوس می‏گوید: «من در هیچ مشکل و ناراحتی این دعا را نخواندم مگر اینکه ناراحتی من برطرف گردیده برایم فرج حاصل شد.» [1] .
البته در بعضی از روایات دیگر در ذیل و ادامه این دعا آمده است: «یشکو الیک ما لا یخفی علیک» یعنی: «به سوی تو شکایت می‏کند آنچه بر تو مخفی نیست.» و یا «یسئلک ما لا یقدر علیه غیرک» یعنی: «از تو مسئلت می‏کند آنچه غیر تو بر آن قادر نیست.» و یا «لا تردنی عن بابک» [2] یعنی: «مرا از درگاه خود مران». «یوسف بن اسباط» از پدرش نقل می‏کند که وارد مسجد کوفه شدم و دیدم جوانی با خدای خود مناجات می‏کند و در سجده خود می‏گوید: «سجد وجهی متعفرا فی التراب لخالقی و حق له» یعنی: «صورتم برای خالقم سجده نمود در حالی که آن را به خاک سائیده‏ام و این حق اوست.» پس به سراغش رفتم و دیدم حضرت علی بن الحسین علیه‏السلام است.» [3] . و همچنین بنابر نقل حضرت صادق علیه‏السلام از زبان یکی از موالیان و بندگان حضرت سجاد علیه‏السلام حضرت روزی به صحرا رفته و بر روی سنگی خشن به سجده می‏روند و او می‏گوید: «من ایستاده بودم و صدای گریه و زاری با صدای بلند حضرت را می‏شنیدم و شمردم که هزار مرتبه می‏گفت: «لا اله الا الله حقا حقا، لا اله الا الله تعبدا و رقا، لا اله الا الله ایمانا و صدقا». [4] .

پی نوشت ها:
[1] بحارالانوار، ج 46، ص 76 (به نقل از ارشاد).
[2] بحارالانوار، ج 46، ص 78 (به نقل از مناقب).
[3] بحارالانوار، ج 46، ص 99، ح 88 (به نقل از کشف الغمه).
[4] بحارالانوار، ج 45، ص 140 (به نقل از لهوف).

منبع: اسوه کامل‏؛ محمد محسن دعایی؛ اطلاعات چاپ اول 1380.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir