اهتمام خاص به مسأله انفاق

نوع اصطلاح :
عنوان :
اهتمام خاص به مسأله انفاق
یکی از برگهای بسیار زرین کتاب فضائل و کمالات وجود انور حضرت سیدالساجدین و زین العابدین -علیه‏السلام- به مسأله «اهتمام ویژه حضرت در رسیدگی به فقرا و مستمندان» اختصاص دارد. حضرت سجاد -علیه‏السلام- به مسأله «انفاق» که در قرآن مجید از ویژگیهای «متقین» شمرده شده و دهها آیه پیرامون ارزش و اهمیت آن نازل شده است، مانند سایر دستورات شرع اقدس، اهتمام خاص مبذول می‏داشته‏اند و بدین وسیله «ارتباط با خداوند» را با «ارتباط با مردم» با «دید توحیدی» گره زده و اسلام جامع و کامل را بار دیگر در این بعد نیز به نمایش گذاشته و تجسم بخشیده‏اند. عملکرد حضرت سجاد -علیه‏السلام- در این مسأله به وضوح کمالات ذات ابعاد معصومین علیهم‏السلام را به اثبات رسانیده است و بهترین گواه بر بطلان دیدگاه و عملکرد بعضی از مدعیان «تصوف» و «عرفان» می‏باشد که با نگرش «تک بعدی» به مسائل اجتماعی، در واقع اسلام یک بعدی را تبلیغ می‏کنند. چه اینکه برترین دلیل بر بطلان دیدگاه سایر افرادی است که عملا اسلام را در امور اجتماعی صرف و بریده از «معنویت» و «توحید» خلاصه می‏بینند.
حضرت زین العابدین -علیه‏السلام- در کنار ارتباط فوق العاه و کم نظیر با حضرت حق در قالب «دعا» و «نماز» و «حج» و «ذکر» که نمونه‏های آن در بررسی عبادات حضرت بیان گردید، در زمینه «امور اجتماعی» نیز به امر جامعه و بویژه فقرا و مستمندان اهتمام داشته و به آنان رسیدگی می‏کردند و در این کار با مراعات «اخلاص» و «توحید» و داشتن عملکرد تربیتی خاص، موجبات هدایت جامعه را فراهم می‏ساخته‏اند.
آری همچنانکه از کثرت عبادت، آثار آن در بدن و بویژه پیشانی آن بزرگوار ظاهر شده بود، از کثرت به دوش کشیدن خورجین پر از غذا و آذوقه برای ایتام و مستمندان نیز، آثار آن در پشت مبارک حضرت بر جا مانده بود که بعد از ارتحال مشاهده گردید.
برای بررسی عملکرد حضرت سجاد -علیه‏السلام- در این زمینه باید موضوعات زیر مرور گردد:
1- بینش حضرت در زمینه انفاق در راه خداوند.
2- گستره وسیع انفاق و رسیدگی به فقرا توسط حضرت سجاد -علیه‏السلام-.
3- کثرت رسیدگی به فقرا و مساکین توسط حضرت و آثار آن در بدن حضرت.
4- مراعات شدید «اخلاص» توسط حضرت سجاد -علیه‏السلام- در زمینه انفاق (صدقه سر)
5- سخن حضرت در موقع برخورد با فقیر
6- سیره حضرت به هنگام دادن صدقه‏
7- سیره حضرت در انفاق لباسهای خود
8- سیره حضرت در بخشیدن آنچه خود دوست می‏داشت‏
9- دو نمونه از انفاقهای حضرت‏

منبع: اسوه کامل‏؛ محمد محسن دعایی؛ اطلاعات چاپ اول 1380.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir