بینش در زمینه انفاق در راه خدا

نوع اصطلاح :
عنوان :
بینش در زمینه انفاق در راه خدا
حضرت سجاد -علیه‏السلام- دائما می‏فرمودند: «الصدقة تطفئ غضب الرب» [1] یعنی: «صدقه دادن و انفاق نمودن غضب پروردگار را خاموش می‏سازد.» و در روایت دیگری فرمودند: «ان صدقة السر تطفئ غضب الرب» [2] یعنی: صدقه دادن در پنهان و انفاق نمودن به صورت مخفیانه باعث خاموش شدن غضب پروردگار می‏باشد.» «سعید بن مسیب» می‏گوید: «روزی برای نماز صبح در محضر حضرت علی بن الحسین -علیه‏السلام- حاضر شدم، ناگاه سائلی درب منزل را به صدا در آورد. حضرت فرمودند: «به سائل و نیازمند کمک کنید و هرگز سائل را نرانید و او را بی‏جواب مگذارید.» حضرت به «زهری» فرمودند: «انما الاستعداد للموت تجنب الحرام و بذل الندی فی الخیر» [3] . یعنی: «هر آینه استعداد و آمادگی برای مرگ، در پرتو دوری از حرام و بذل سخاوت در راه خیر (و یا بذل نمودن «خیر» توسط انسان «سخاوتمند») به دست می‏آید.» بنابراین در دیگاه حضرت، با «انفاق» در راه خداوند می‏توان برای سفر آخرت آماده شد.

پی نوشت ها:
[1] بحارالانوار، ج 46، ص 74، ح 64 (به نقل از «امالی ابن‏الشیخ) و ص 100، ح 88 (به نقل از کشف الغمه).
[2] بحارالانوار، ج 46، ص 88، ح 77 (به نقل از مناقب).
[3] بحارالانوار، ج 46، ص 107، ح 103 (به نقل از اصول کافی).

منبع: اسوه کامل‏؛ محمد محسن دعایی؛ اطلاعات چاپ اول 1380.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir