مراقبت دائمی از خود

نوع اصطلاح :
عنوان :
مراقبت دائمی از خود
یکی از دستورات بسیار مهم اخلاق اسلامی که اساس و ریشه همه پیشرفت‏ها و وسیله بسیار مؤثر وصول به کمالات معنوی است، تحت عنوان «مراقبه» شهرت یافته است. «مراقبه» به معنای مواظبت دائمی از خود در مقابل خداوند متعال است و اینکه انسان با شناخت کافی و صحیح از آنچه خداوند متعال از او طلب دارد، به صورت دائم به انجام آن با قصد اخلاص کوشا باشد. «مراقبه» گرچه دارای مراتب مهمی می‏باشد ولی جوهره همه آن مراتب، مواظبت بر انجام وظایف بندگی و توجه به حضور در محضر الهی است.
حضرت علی بن الحسین علیه‏السلام با شناخت صحیح و الهی خود از مسیر تکامل انسان و عوامل موافق و مخالف در این مسیر، نهایت درجه مراقبه را در زندگی خود اعمال می‏نموده‏اند.
علاوه بر آنچه در مورد شخصیت جامع و کامل حضرت و برنامه فراگیر عبودیت و نمازها و روزه‏ها و حج‏های بسیار آن بزرگوار که در اسناد روایی گزارش شده، حدیث جالبی از آن حضرت روایت شده است که مضمون آن چنین است: به حضرت علی بن الحسین علیه‏السلام گفته شد: «یابن رسول الله چگونه ایام را می‏گذرانید؟»، حضرت فرمود: «من شب را به روز آوردم در حالی که از طرف هشت عامل مورد طلب می‏باشم: الله - تبارک و تعالی - از من فرائض و واجبات را طلب می‏نماید. پیامبر -صلی الله علیه و آله و سلم- از من «سنت» و دستورات اسلامی را می‏طلبد. اهل و عیال «روزی» خود را از من درخواست دارد. نفس «شهوت» را از من می‏خواهد. و «شیطان» متوقع است از او تبعیت کنم. و دو ملک و فرشته‏ای که نگهبان من هستند، از من «صدق عمل» را انتظار دارند. و «ملک الموت» «روح» مرا از من می‏طلبد. و بالاخره این «قبر» است که از من جسدم را طلب دارد. پس من بین این خصال «مطلوب» هستم!!!» [1] . پرواضح است شخصیتی که این چنین خود را مطلوب این عوامل می‏داند، چگونه در انجام وظیفه کوشا بوده و مراقبه واقعی را نسبت به همه وظایف خود اعمال می‏فرماید. نکته بسیار مهم دیگر در ارتباط با شخصیت متعالی حضرت سجاد علیه‏السلام مسأله «محاسبه» دقیق عملکرد روزانه و هفتگی و ماهیانه و سالیانه و به طور عمومی حسابرسی دقیق از اعمال و رفتار و نیات و انگیزه‏هاست که به بهترین صورت از طرف آن امام همام انجام می‏گرفته است.

پی نوشت ها:
[1] بحارالانوار، ج 46، ص 69، ح 42 (به نقل از امالی «ابن‏الشیخ»).

منبع: اسوه کامل‏؛ محمد محسن دعایی؛ اطلاعات چاپ اول 1380.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir