اهتمام شدید به عبادات بویژه «نماز» و «حج»

نوع اصطلاح :
عنوان :
اهتمام شدید به عبادات بویژه «نماز» و «حج»
«عبادت» که همان اظهار بندگی و خاکساری مقابل حضرت حق متعال است، از نمودهای مختلفی بهره‏مند است که یکی از آنها عبادتهای مصطلح مانند «نماز» و «روزه» و «حج» و... می‏باشد. اما «عبادت» به این مصادیق منحصر نبوده هر عمل صالحی که به «قصد تقرب الی الله» اتیان شود را شامل می‏شود.
زندگانی معصومین علیهم‏السلام سرتاسر «عبادت» است و ایشان تمام کارهای خود را به رنگ بندگی خداوند رنگ آمیزی نموده‏اند. بنابراین تمام افعال و حرکات معصومین «عبادت» است.
معصومین - علیهم‏السلام - به تناسب ظروف خاص اجتماعی و مقدار فراغت خویش به عبادتهایی خاص نظیر «نماز» و «روزه» و «ذکر» و... اشتغال داشته‏اند. ولی نباید از این نکته غفلت ورزید که آنان هرگز مانند انسانهای تک بعدی و ظاهر اندیش، بندگی حضرت الله را در «نماز» و «حج» صرف منحصر ندانسته و از سایر عبادتها که عمدتا در قالب رفتارهای اجتماعی ظاهر می‏گردد، غافل نبوده‏اند. و این جامعیت را باید در بررسی سایر ابعاد زندگی این اسوه‏های کمال و سعادت پی‏جویی نمود. حال در بررسی زندگانی حضرت «زین العابدین» علیه‏السلام به خاطر شرایط ویژه دوران آن امام بزرگوار، به این نکته واقف می‏شویم که آن حضرت آنچنان به عبادتهای اسلامی اهتمام داشته‏اند که به حق به عنوان «زینت عبادت کنندگان» لقب یافته‏اند.
آری اهتمام فوق العاده حضرت سجاد علیه‏السلام به عبادتهایی نظیر «نماز» و «حج» یکی از نکات برجسته شخصیت متعالی حضرت در بعد فردی می‏باشد.
در این زمینه باید اولا «دورنمای این اهتمام» را بررسی نمود و ثانیا «به شکل تفصیلی جزئیات عبادتهای حضرت و کیفیت آن را» مرور نمود.
نکته‏ای که در زمینه عبادتهای امام سجاد علیه‏السلام نباید مورد بی‏توجهی قرار گیرد، این است که: حضرت زین العابدین علیه‏السلام به وسیله سلوک شخصی در زمینه اهتمام شدید به عبادات اسلامی، در جامعه‏ای که از معنویات و عبادات واقعی بی‏بهره گشته است، کانونی فروزان از توجه واقعی به حضرت حق ایجاد نموده و مشعلی پرنور فراروی مردم قرار داده بودند تا همگان به ایشان تأسی نموده و از آن همه غفلت و انحراف نجات یابند. و آیندگان نیز با شناخت از این «زینت بخش عبادت و بندگی»، راه خود را برای قرب حضرت حق، بدرستی بازیابند و به او در بندگی و نحوه آن اقتدا نمایند.

منبع: اسوه کامل‏؛ محمد محسن دعایی؛ اطلاعات چاپ اول 1380.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir