ارتباط و برخورد با افراد هرزه و سطحی

نوع اصطلاح :
عنوان :
ارتباط و برخورد با افراد هرزه و سطحی
از امام صادق علیه‏السلام نقل شده که فرمود: در «مدینه» مردی بود اهل بطالت، که مردم با دیدن او می‏خندیدند. روزی او گفت این مرد (و منظورش حضرت علی بن الحسین علیه‏السلام بود) مرا مانع شده که او را بخندانم. در همین حال حضرت عبور کردند و در پشت سر ایشان چند نفر از بندگان و موالیانشان بودند. در این هنگام آن مرد بطال آمد و ردای حضرت را از دوش ایشان کشید و رفت ولی حضرت کمترین توجهی به او نفرمودند. آن افرادی که به همراه حضرت بودند به دنبال او رفته و رداء حضرت را از او گرفتند و آن را آورده و بر دوش حضرت گذاشتند در این حال حضرت از آنها پرسید: این کیست؟ گفتند: این مردی است اهل بطالت که اهل مدینه را می‏خنداند. حضرت فرمودند: «به او بگوئید: هر آینه برای خداوند روزی است که در آن روز انسانهای اهل بطالت خسارت می‏کنند. (ان لله یوما یخسر فیه المبطلون) [1] .
حقیقتا این برخورد امام معصوم علیه‏السلام با فردی که کارش خنداندن مردم و اشتغال به بطالت و بیهودگی است چقدر پند آموز و عبرت‏آور است. از این داستان به دست می‏آید کسانی که صرفا با بطالت خو کرده و مردم را با انواع کارهای مضحک می‏خندانند، در روز قیامت جدا خسارت خواهند کرد.

پی نوشت ها:
[1] بحارالانوار، ج 46، ص 68، ح 39 (به نقل از: امالی شیخ صدوق).

منبع: اسوه کامل‏؛ محمد محسن دعایی؛ اطلاعات چاپ اول 1380.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir