احسان به مردم

نوع اصطلاح :
عنوان :
احسان به مردم
از ویژگیهای امام زین العابدین علیه‏السلام، احسان و نیکی به مردم است؛ قلب شریفش آکنده از مهر و محبت به مردم بود. مورخان می‏گویند: ممکن نبود که امام بداند کسی وامی‏دارد مگر این که وامش را می‏پرداخت. [1] و او از همه کس زودتر به رفع نیاز دیگران اقدام می‏کرد تا مبادا دیگری زودتر اقدام نماید و او از اجر و ثواب آن کار خیر محروم بماند و می‏فرمود:
«اگر دشمن من حاجتی داشته باشد و به من عرضه کند، من هر چه زودتر نیاز او را برطرف خواهم کرد تا مبادا دیگری بر من پیشی بگیرد و او را از من بی‏نیاز کند و من از فضیلت آن محروم شوم.» [2] . از جمله داستانهای محبت آن بزرگوار به مردم روایتی است که زهری نقل کرده، می‏گوید: در خدمت امام علی بن حسین علیهماالسلام بودم، مردی از اصحابش شرفیاب شد، عرض کرد: من مردی عیالوارم چهار صد دینار مقروضم و قادر به پرداخت آن نیستم. در آن زمان نزد امام علیه‏السلام چیزی موجود نبود تا به او بپردازد این بود، که اشک از چشمانش سرازیر شد و فرمود: «کدام غم و مصیبت از این بالاتر که مؤمن آزاده‏ای، ببیند برادر مؤمنش مشکلی دارد و نتواند آن را برطرف کند.» [3] .

پی نوشت ها:
[1] الامام زید از ابوزهره: ص 24.
[2] ناسخ التواریخ: 1 / 13.
[3] امالی صدوق.

منبع: تحلیلی از زندگانی امام سجاد (جلد 1)؛ باقر شریف قرشی؛ ترجمه محمد رضا عطائی؛ کنگره جهانی حضرت رضا علیه السلام 1372.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir