مکتب هدایت‏گر امام سجاد

نوع اصطلاح :
عنوان :
مکتب هدایت‏گر امام سجاد
هنگامی که اسیران آل الله را به شهر شام وارد کردند، پیرمردی در برابر امام سجاد علیه‏السلام ایستاد و گفت: «خدای را شکر که شما را کشت و نابود ساخت و مردمان را از شر شما آسوده خاطر کرد و امیر المؤمنین یزید را بر شما پیروز کرد!»
امام زین‏العابدین علیه‏السلام سر به زیر انداخت و سکوت نمود تا مرد شامی آنچه در دل داشت بیرون ریخت. سپس با کمال ادب از او پرسید:
- ای پیرمرد محترم! قرآن خوانده‏ای؟
- آری. بسیار.
- این آیه را خوانده‏ای؟ «قل لا اسئلکم علیه اجرا الا المودة فی القربی». [1] . «بگو برای رسالت خود مزدی از شما نمی‏خواهم مگر دوستی و محبت با خاندانم»
- آری، خوانده‏ام.
- این آیه را چطور؟
«و آت ذالقربی حقه» [2] .
«ای پیامبر! حق خویشاوندانت را ادا کن.»
- آری، خوانده‏ام.
- و این آیه را؟ «و اعلموا انما غنمتم من شی‏ء فان لله خمسه و للرسول و لذی القربی» [3] . «بدانید از هر آنچه سود بردید یک پنجم آن مخصوص خدا و رسول و خویشان اوست.»
- آری، خوانده‏ام.
- و این آیه را؟ «انما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت و یطهرکم تطهیرا» «بی شک خداوند متعال می‏خواهد هر گونه پلیدی و ناپاکی را از شما اهل‏بیت از بین ببرد و شما را پاک و مطهر سازد.»
- آری، خوانده‏ام.
امام علیه‏السلام فرمود: «ای پیرمرد محترم! این آیه‏ها در شأن ما نازل شده است. ما «ذوی القربی» هستیم و ماییم اهل‏بیت پاکیزه و دور از هر گونه پلیدی، ما فرزندان پیغمبر خدا هستیم.»
پیرمرد دانست که تمام آن چه درباره اسیران شنیده است دروغ بوده و این تبلیغات شوم دستگاه پسر معاویه است که مردم را اغفال نموده و فریب داده است، لذا از گفته‏های خویش پشیمان شد و فریاد برآورد:
- خداوندا! من از بُغضی که از این خاندان پاک در دل داشتم به درگاه تو توبه می‏کنم و از دشمنان محمد و خاندان پاکش بیزارم. گویند: یزید چون از این جریان اطلاع یافت دستور داد تا پیرمرد هدایت یافته را بکشند. [4] .

پی نوشت ها:
[1] سوره شوری، آیه 23.
[2] سوره إسری، آیه 26.
[3] سوره انفال، آیه 41.
[4] سید بن طاووس، اللهوف فی قتلی الطفوف، ص 74.

منبع: کرامات و مقامات عرفانی امام سجاد؛ سید علی حسینی قمی؛ نبوغ چاپ دوم 1381.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir