خدمت به همسفران

نوع اصطلاح :
عنوان :
خدمت به همسفران
نقل است که امام سجاد علیه‏السلام هیچگاه با کسانی که آن حضرت را می‏شناختند سفر نمی‏کرد تا مبادا به خاطر او خود را بیش از حد در زحمت بیندازند و با همسفرهای خود شرط می‏کرد که خدمتکار آنان باشد در آنچه لازم دارند، و در تمام امور مشارکت نماید.
در یکی از سفرهای حج که برای همراهانش خدمت می‏کرد یک نفر، امام علیه‏السلام را شناخت و به همسفران آن حضرت گفت: «هیچ می‏دانید که این مرد که به شما خدمت می‏کند کیست؟»
گفتند: «بنده‏ای است از بندگان خدا.» گفت: «او امام علی بن الحسین علیه‏السلام است.» پس آنان خود را بر قدم‏های امام علیه‏السلام انداختند و دست و پای امام را بوسیدند و گفتند:
«ای پسر پیامبر خدا! آیا می‏خواستی که ما به آتش دوزخ بسوزیم؟! اگر به دست و پا و یا زبان ما به شما جسارتی می‏شد برای همیشه در هلاکت می‏افتادیم. چرا خود را به ما نشناساندید؟!»
امام علیه‏السلام لبخندی زدند و متواضعانه فرمودند:
«یک مرتبه با کسانی که مرا می‏شناختند سفر کردم و آنها برای خاطر رسول خدا مرا بسیار احترام نمودند، به حدی که خود را سزاوار نمی‏دانستم. پس ترسیدم شما نیز با من چنین کنید.» [1] .

پی نوشت ها:
[1] سفینة البحار، محدث قمی، ج 1، ص 382 - صدوق، عیون اخبار الرضا، ج 2، ص 145.

منبع: کرامات و مقامات عرفانی امام سجاد؛ سید علی حسینی قمی؛ نبوغ چاپ دوم 1381.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir