عبادت علوی‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
عبادت علوی‏
یک روز امام محمد باقر علیه‏السلام بر پدر بزرگوارش وارد شد. دید که آن حضرت غرق عبادت و توجه به خداوند سبحان است، در حالی که رنگ صورتش تغییر کرده و چشمان مبارکش از گریه بسیار، سرخ گشته است. قدم‏هایش از کثرت سجده ورم کرده و ساق‏هایش از قیام و قعود فراوان پینه زده است. عرض کرد: «پدر جان! چگونه این همه عبادت می‏کنی و از خود بی خود می‏شوی؟» امام سجاد علیه‏السلام باز به گریه افتاد و پس از لحظه‏ای سکوت فرمود: «فرزند عزیزم! اگر تو از عبادات جدت امیرمؤمنان علیه‏السلام آگاه می‏شدی هرگز عبادات مرا به حساب نمی‏آوردی. عبادات من کجا و عبادات امیرمؤمنان علی علیه‏السلام کجا؟! برخیز و برخی از صحیفه‏های عبادات جدت را بخوان تا ببینی که عبادت خدا چگونه است.»
امام باقر علیه‏السلام می‏گوید: «پدرم صحیفه‏ای به من داد و چون آن را خواندم دیدم که کار پدرم نسبت به عبادت جدم آسان است.» [1] .

پی نوشت ها:
[1] ارشاد مفید، ص 236.

منبع: کرامات و مقامات عرفانی امام سجاد؛ سید علی حسینی قمی؛ نبوغ چاپ دوم 1381.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir