از ترس قصاص

نوع اصطلاح :
عنوان :
از ترس قصاص
امام سجاد علیه‏السلام در بستر شهادت به فرزندش امام باقر علیه‏السلام فرمود: «پسرم! من بیست مرتبه با شترم از مدینه به زیارت خانه خدا رفتم و در تمام مدت عمر، حتی یک تازیانه به او نزدم!». و در مورد علت این کار فرمودند: «قصاص در روز قیامت به قدری دامن‏گیر مجرمان می‏شود که من از ترس آن حتی به شترم تازیانه نزدم.» هنگامی که حضرت علیه‏السلام از دنیا رفت و به خاک سپرده شد آن شتر گردنش را روی قبر امام علیه‏السلام نهاد و ناله‏های سوزناک سرداد. امام باقر علیه‏السلام تا دو مرتبه شتر را برگرداند اما طولی نکشید که شتر بازگشت و در خاک غلطید و از دیدگان اشک ریخت و تا سه روز در آن حالت باقی ماند. امام باقر علیه‏السلام فرمود: «شتر را رها کنید که در حال وداع است.» مدتی نگذشت که شتر در کنار قبر مطهر امام علیه‏السلام جان سپرد! [1] .

پی نوشت ها:
[1] بحارالانوار، ج 46، ص 148.

منبع: کرامات و مقامات عرفانی امام سجاد؛ سید علی حسینی قمی؛ نبوغ چاپ دوم 1381.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir