استجابت دعا

نوع اصطلاح :
عنوان :
استجابت دعا
مختار بن ابی عبیده ثقفی در کوفه خروج کرده و حکومت تشکیل داده، قاتلان کربلا را هر کجا که به دست می‏آورد می‏کشت، منهال بن عمرو می‏گوید: من در آن روزگار به مکه مشرف شده و به خدمت امام سجاد (ع) رسیدم، امام بدون مقدمه از من پرسید: حرملة بن کاهل اسدی چه شده؟ [1] گفتم: یابن رسول الله من او را در کوفه زنده دیدم.
امام (ع) دست به آسمان برداشت که: «اللهم اذقه حر الحدید اللهم اذقه حر النار»
خدایا! حرارت آتش را به او بچشان، این عجیب نیست که امام صلوات الله علیه از قاتل برادر شیرخوارش که در آغوش ابا عبدالله حلقش را با تیر شکافتند می‏پرسد، که آیا زنده است و یا به آتش خشم خدا سوخته است؟ چون امام می‏دانست که آن ملعون پست چه آتشی بر دل اهل بیت اطهار زد.
منهال گوید: من به کوفه برگشتم، مختار خروج کرده و کارش بالا گرفته بود، من با او از قدیم آشنا بودم، برای سلام کردن به خانه او رفتم، او مرکب خود را خواست و سوار شد، من هم با او آمدم، تا به کناسه کوفه رسید. و ایستاد، گویی منتظر چیزی بود، معلوم شد که فرستاده حرملة بن کاهل را بگیرند، حرمله را آوردند، مختار گفت: حمد خدا را که تو را به چنگ آوردم، آنگاه گفت: سلاخ حاضر کنید، چون سلاخ آمد گفت: دو دست حرمله را قطع کن، فی الفور دو دست او را قطع کرد، گفت: دو پایش را نیز قطع کن، پاهایش را نیز برید، مختار فریاد کشید: آتش بیاورید، آتش بیاورید، مقداری هیزم حاضر کردن، حرمله را در میان هیزم گذاشته و آتش زدند تا شعله‏های آتش او را مبدل به خاکستر کرد.
من از دیدن این منظره به یاد دعای امام سجاد افتاد و با تعجب تمام گفتم: سبحان الله سبحان الله، مختار گفت: چرا سبحان الله گفتی؟! گفتم: محضر علی بن الحسین (ع) بودم، از حرمله پرسید، گفتم: او را در کوفه زنده دیدم، دست به آسمان برداشت که «اللهم اذقه حر الحدید اللهم اذقه حر النار» مختار گفت: اللّه اللّه آیا این کلام را از علی بن الحسین شنیدی؟ گفتم: قسم به خدا، قسم به خدا این را از علی بن الحسین (ع) شنیدم، مختار از اسب پیاده شد و در همانجا دو رکعت نماز خواند، آنگاه سر به سجده نهاد و سجده را طول داد سپس از سجده برخاست و از آنجا رفت. من با او می‏رفتم تا به خانه من رسیدیم گفتم: مرا با آمدن به خانه‏ام و خوردن غذایم مفتخر کن. گفت: عجب!! منهال تو به من خبر می‏دهی که خداوند سه تا دعای علی بن الحسین (ع) را بدست من اجابت کرد، آنگاه می‏خواهی من در خانه تو غذا بخورم، نه امروز بشکرانه این امر برای خدا روزه خواهم گرفت.
علامه مجلسی رضوان الله علیه فرمود: شاید دعای سوم هم کشتن حرمله باشد، چون بریدن دست و پا و انداختن در آتش قتل را نیز دربر گرفته است.

پی نوشت ها:
[1] بحار ج 46 ص 53 نقل از کشف الغمه.

منبع: نمونه هایی از فضائل و سیره فردی امام علی بن الحسین؛ سید علی اکبر قریشی.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir