اصحاب امام سجاد

نوع اصطلاح :
عنوان :
اصحاب امام سجاد
ابن شهرآشوب در مناقب می‏نویسد که یحیی بن ام‏الطویل دربان حضرت سجاد علیه‏السلام بوده و از صحابه نیز؛ جابر بن عبدالله انصاری و عامر بن واثلة کنانی و سعید بن مسیب و سعید بن جبهان کنانی، و از تابعین هم سعید بن جبیر و محمد بن جبیر بن مطعم و ابوخالد کابلی و قاسم بن عوف و اسمعیل بن عبدالله بن جعفر و دو تن از پسران محمد حنفیه به نامهای ابراهیم و حسن و همچنین حبیب بن ابی‏ثابت و ابویحیی اسدی و ابوحازم اعرج و سلمة بن دینار با آن حضرت معاصر بوده‏اند.
و از اصحاب آن حضرت ابوحمزه ثمالی می‏باشد که تا زمان امام موسی کاظم علیه‏السلام حیات داشت و فرات بن احنف که تا زمان حضرت صادق علیه‏السلام زنده بود و جابر بن محمد بن ابی‏بکر و ایوب بن حسن و علی بن رافع و ابومحمد قرشی و ضحاک بن مزاحم و طاوس بن کیان و حمید بن موسی و ابان بن تغلب و سدیر بن حکیم و قیس رمانه و عبدالله برقی و فرزدق شاعر و از موالی و غلامانش شعیب را نام برده است [1] .
شیخ مفید در اختصاص از امام هفتم نقل می‏کند که چون روز قیامت شود از طرف خداوند منادی ندا کند که: حواریون علی بن الحسین علیهماالسلام کجایند آنگاه جبیر بن مطعم و یحیی بن ام‏الطویل و ابوخالد کابلی و سعید بن مسیب برپا خیزند [2] .

پی نوشت ها:
[1] مناقب ابن شهرآشوب جلد2 ص270.
[2] بحارالانوار جلد46 ص144 نقل از اختصاص مفید.

منبع: حضرت سجاد؛ فضل الله کمپانی؛ مفید چاپ اول 1386.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir