عبدالحی بن العماد الحنبلی

نوع اصطلاح :
عنوان :
عبدالحی بن العماد الحنبلی
صاحب کتاب «شذرات الذهب فی أخبار من ذهب»(متوفی 1089) میگوید:
«زین‏العابدین علی بن الحسین الهاشمی، سمی زین‏العابدین لفرط عبادته و کان وروده فی الیوم و اللیلة ألف رکعة الی أن مات و کان یوم استشهد والده مریضا فلم یتعرضوا له... و من بر زین‏العابدین لامه أنه کان لا یأکل معها فی صحفة و قیقول أخشی أن تسبق یدی الی ما سبقت عینها الیه... و تکلم فیه رجل و افتری علیه فقال: ان کنت کما قلت فاستغفر الله و ان لم أکن کما قلت فالله یغفر لک. قبل رأسه و قال: جعلت فداک، لست کما قلت فاغفرلی. قال: غفرالله لک فقال له الرجل: الله أعلم حیث یجعل رسالته» [1] .
«زین‏العابدین علی بن حسین هاشمی، به جهت زیادی عبادتش «زین‏العابدین» نامیده شد و تا روزی که فوت کرد در هر شبانه‏روز هزار رکعت نماز می‏خواند و روزی که پدرش به شهادت رسد، مریض بود و لذا متعرض او نشدند... و از نیکیهای زین‏العابدین به مادرش این بود که در یک ظرف با او غذا نمی‏خورد و می‏گفت: می‏ترسم دستم به غذائی دراز شود که قبل از من نظر مادرم را جلب کرده است... مردی درباره (امام) صحبت کرد و به او افتراء بست. فرمود: اگر آنچه گفتی در من باشد، از خدا می‏خواهم مرا بیامرزد و اگر نباشد، خداوند تو را بیامرزد (و آن مرد که چنین شنید) سر آن حضرت را بوسید و گفت: فدایت شوم آنچه من گفتم در تو نیست پس مرا ببخش. فرمود: خداوند تو را بیامرزد. آن مرد به امام گفت: «الله اعلم حیث یجعل رسالته».

پی نوشت ها:
[1] شذرات الذهب، ج 1، ص 104.

منبع: امامان اهل‏بیت در گفتار اهل سنت‏؛ داود الهامی؛ مکتب اسلام چاپ اول پائیز 1377.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir