حکم بن عتیبه‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
حکم بن عتیبه‏
ابومحمد حکم بن عتیبه کندی کوفی، برقی او را از اصحاب امام سجاد علیه‏السلام شمرده [1] و همچنین شیخ او را در ردیف اصحاب امام علیه‏السلام آورده است و اضافه فرموده که وی از گروه بتریه است [2] و کشی،گروهی از اخبار را در انتقاد و نکوهش او نقل کرده و این که او از جمله منحرفین و گمراهان است. ابوبصیر روایت کرده، می‏گوید: از ابوجعفر علیه‏السلام شنیدم که می‏فرمود: حکم بن عتیبه، سلمه، کثیر النوی، ابوالمقدام و ثمار (یعنی سالم) بسیاری از این گمراهان را به گمراهی کشیدند و اینان از جمله کسانی هستند که خداوند درباره ایشان فرمود: «و من الناس من یقول آمنا بالله و الیوم الآخر و ما هم بمؤمنین» [3] و این روایت دلالت دارد که حکم از ریشه‏های گمراهی آن زمان بوده است و او از جمله عاملان فاسد کردن عقیده اسلامی و انحراف مسلمانان از راه حق و حقیقت بوده است.
ابن‏حجر او را توثیق و از او تمجید کرده است و سخنان زیادی در توصیف او گفته است [4] احتمال قوی آن است که ابن‏حجر تنها به خاطر انحراف وی از ولایت اهل بیت علیهم‏السلام که طبق نص پیامبر (ص) پس از قرآن کریم ثقل اکبرند، او را توثیق کرده باشد.

پی نوشت ها:
[1] رجال برقی.
[2] رجال طوسی.
[3] بقره / 8.
[4] تهذیب التهذیب: 2 / 434.

منبع: تحلیلی از زندگانی امام سجاد (جلد 2)؛ باقر شریف قرشی؛ ترجمه محمد رضا عطائی؛ کنگره جهانی حضرت رضا علیه السلام چاپ 1372.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir