ابونعیم، احمد بن عبدالله

نوع اصطلاح :
عنوان :
ابونعیم، احمد بن عبدالله
«ابونعیم» معروف به «حافظ اصفهانی»(402 - 334 ه) از اکابر و اعلام محدثان و از اعاظم ثقات حفاظ بود و صاحب تألیفات زیاد از جمله «حلیة الأولیاء» است. وی روایت کرده است:
«لما مات زین‏العابدین علیه‏السلام فغسلوه جعلوا ینظرون الی آثار سواد فی ظهره و قالوا: ما هذا؟ فقیل: کان یحمل جرب الدقیق لیلا علی ظهره یعطی فقراء أهل المدینة» [1] . «هنگام فوت آن امام، آثار کیسه‏های باری که در شب برای بینوایان مدینه حمل می‏کرد، بر پشتش دیده می‏شد». «ابونعیم» از امام باقر علیه‏السلام نقل کرده که: «ان أباه علبی بن الحسین قاسم الله ماله مرتین»: «امام باقر فرمود: پدرش علی بن حسین مال خود را دوبار در راه خدا با فقراء تقسیم کرد». حلیة الأولیاء و فضائل الصحابة: «کان علی بن الحسین اذا فزع من وضوء و صار بین وضوئه و صلاته أخذته رعدة و نفضة، فقیل له فی ذلک، فقال: و یحکم أتدرون إلی من أقوم؟ و من أرید اناجی؟» [2] . «ابو نعیم در حلیة الأولیاء در باب فضائل صحابه روایت کرده است که: علی بن حسین چون از وضوء فارغ می‏شد، در فاصله میان وضو و نماز او را لرزش شدیدی فرا می‏گرفت و از وی علت آن را پرسیدند فرمود: وای بر شما مگر نمی‏دانید در برابر چه کسی ایستاده‏ام و با چه کسی قصد مناجات و راز و نیاز دارم؟».

پی نوشت ها:
[1] حلیة الأولیاء، ج 3، ص 136.
[2] حلیة الأولیاء، ج 2، ص 132.

منبع: امامان اهل‏بیت در گفتار اهل سنت‏؛ داود الهامی؛ مکتب اسلام چاپ اول پائیز 1377.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir