سلمة بن کهیل‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
سلمة بن کهیل‏
ابویحیی سلمة بن کهیل حضرمی، شیخ او را از اصحاب امام زین العابدین علیه‏السلام دانسته. [1] و او را متهم کرده‏اند که از پیروان بتریه بوده است، کشی به سند خود از امام ابوعبدالله صادق علیه‏السلام نقل کرده است:
«اگر بتریه یک صف از مشرق تا مغرب تشکیل بودند خداوند دین خود را به وسیله ایشان عزت نمی‏بخشید.» [2] .
و بتریه پیروان کثیر النوا و حسن بن صالح بن یحیی و سالم بن ابی‏حفصه و حکم بن عتیبه و سلمة بن کهیل و ابوالمقدام ثابت حداد می‏باشند و ایشان کسانی هستند که ابتدا مردم را به ولایت امام امیرالمؤمنین علیه‏السلام دعوت کردند، سپس با ولایت ابوبکر و عمر مخلوط ساختند در حالی که برای این دو تن نیز مقام امامت قائل بودند ولی با عثمان، طلحه، زبیر و عایشه مخالف بودند و عقیده داشتند که با فرزندان علی بن ابی‏طالب می‏توان قیام کرد و امر به معروف و نهی از منکر همین است و هر که از اولاد علی علیه‏السلام قیام کند، در وقت قیام، به مقام امامت رسیده است. [3] کشی، به سند خود از عذافر صیرفی نقل کرده، می‏گوید: من با حکم بن عتیبه نزد ابوجعفر علیه‏السلام بودیم، حکم همواره سؤالاتی از آن حضرت می‏کرد و امام ابوجعفر علیه‏السلام او را گرامی می‏داشت تا این که در موردی با امام اختلاف نظر پیدا کردند، امام ابوجعفر علیه‏السلام به پسرش فرمود: پسرم برخیز و برو و نوشته علی علیه‏السلام را بیاور، او رفت و نوشته‏ای بزرگ به صورت طوماری پیچیده را آورد، امام علیه‏السلام آن را گشود و همچنان نگاه می‏کرد تا این که آن مسأله را یافت، آنگاه ابوجعفر علیه‏السلام فرمود: این خط علی و املای رسول خدا - صلی الله علیه و آله - است و رو به حکم کرد و گفت: ای ابومحمد تو و سلمة بن کهیل و ابومقدام هر جا که می‏خواهید بروید به سمت راست و چپ بروید، به خدا سوگند، علمی را مطمئن‏تر از علم قومی که جبرئیل بر آنها نازل می‏شود پیدا نخواهید کرد. [4] .

پی نوشت ها:
[1] رجال طوسی.
[2] رجال کشی.
[3] رجال کشی.
[4] رجال کشی.

منبع: تحلیلی از زندگانی امام سجاد (جلد 2)؛ باقر شریف قرشی؛ ترجمه محمد رضا عطائی؛ کنگره جهانی حضرت رضا علیه السلام چاپ 1372.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir