سلیم بن قیس‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
سلیم بن قیس‏
سلیم بن قیس هلالی عامری کوفی، شیخ او را از اصحاب امام امیرالمؤمنین علیه‏السلام و از اصحاب امام حسن و امام حسین علیهماالسلام و از اصحاب امام زین العابدین علیه‏السلام شمرده [1] و برقی او را از جمله اصحاب امام امیرالمؤمنین علیه‏السلام دانسته [2] و او صاحب کتاب مشهوری است که معروف به «کتاب سلیم بن قیس» می‏باشد و از نخستین مؤلفان کتاب در اسلام است و در این کتاب بسیاری از حوادث غم انگیزی را نقل کرده که در آن زمان اتفاق افتاده است. ابان بن عیاش این کتاب را در محضر امام زین العابدین قرائت کرد و آن حضرت فرمود: سلیم رحمة الله علیه راست گفته است، این حدیث را ما می‏دانیم [3] و استاد ما آقای خوئی درباره این کتاب سخن گفته و تهمتهایی را که بر این کتاب وارد کرده‏اند ومردود شمرده است. [4] .

پی نوشت ها:
[1] رجال طوسی.
[2] رجال برقی.
[3] رجال کشی.
[4] معجم رجال الحدیث: 8 / 228 - 222.

منبع: تحلیلی از زندگانی امام سجاد (جلد 2)؛ باقر شریف قرشی؛ ترجمه محمد رضا عطائی؛ کنگره جهانی حضرت رضا علیه السلام چاپ 1372.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir