طاووس بن کیسان‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
طاووس بن کیسان‏
ابوعبدالرحمن طاووس یمانی، شیخ او را از جمله اصحاب امام زین العابدین علیه‏السلام شمرده است. [1] ابن‏حجر می‏گوید: وی از مردم ایران بود، وارد خدمت سربازی و سپاه شد به او مولی همدان می‏گفتند، بعضی گفته‏اند: نام وی ذکوان و لقبش طاووس بوده است. وی از چهار تن، عبدالله نام و ابوهریره و عایشه، زید بن ارقم و دیگران روایت کرده است. ابن‏حبان می‏گوید: او از بردگان اهل یمن و از بزرگان تابعین است. چهل مرتبه به حج مشرف شده و مستجاب الدعوة بوده است و در سال 101 ه از دنیا رفته و بعضی نیز جز این را گفته‏اند. [2] وی برخی از مناجاتهایی که امام زین العابدین علیه‏السلام در بیت الله الحرام داشته، نقل کرده است و او گفتگوهایی جالب با امام علیه‏السلام دارد که در بحثهای گذشته بدانها اشاره کردیم.

پی نوشت ها:
[1] رجال طوسی.
[2] تهذیب التهذیب.

منبع: تحلیلی از زندگانی امام سجاد (جلد 2)؛ باقر شریف قرشی؛ ترجمه محمد رضا عطائی؛ کنگره جهانی حضرت رضا علیه السلام چاپ 1372.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir