عبدالله بن شبرمه‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
عبدالله بن شبرمه‏
عبدالله بن شبرمه ضبی کوفی مکنی به ابوشبرمه قاضی ابوجعفر در نواحی کوفه بوده است و شعر می‏سروده، شیخ او را از اصحاب امام زین العابدین علیه‏السلام می‏شمارد. [1] وی از ولایت اهل بیت علیهم‏السلام منحرف بود و در فتوای خود بر قیاس تکیه داشت و بر ائمه هدی علیهم‏السلام که دربانان علم پیامبر - صلی الله علیه و آله - بودند، رجوع نمی‏کرد. به خدمت امام ابوجعفر علیه‏السلام عرض شد که مردی با دختر خردسالی ازدواج کرده است که همسرش او را شیر داده و سپس زن دیگر آن مرد به وی شیر داده بوده است. ابن‏شبرمه گفته است که هم آن دخترک و هم آن دو زن بر او حرام شده است، امام ابوجعفر علیه‏السلام فرمود: ابن‏شبرمه اشتباه کرده است، بلکه آن دخترک و آن زنی که اول او را شیر داده است بر او حرام شده اما زنی که بعدا دخترک را شیر داده بر او حرام نمی‏شود زیرا که او گویا دختر خودش را شیر داده است. [2] ابن‏مبارک می‏گوید: من مدتی با او همنشین بودم ولی از او روایت نمی‏کنم. [3] .

پی نوشت ها:
[1] رجال طوسی.
[2] فروع کافی جلد پنجم باب نوادر رضاع.
[3] میزان الاعتدال: 2 / 438.

منبع: تحلیلی از زندگانی امام سجاد (جلد 2)؛ باقر شریف قرشی؛ ترجمه محمد رضا عطائی؛ کنگره جهانی حضرت رضا علیه السلام چاپ 1372.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir