قاسم بن عوف‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
قاسم بن عوف‏
قاسم بن عوف شیبانی، برقی او را از اصحاب امام زین العابدین شمرده است، [1] و شیخ طوسی می‏گوید: وی خدمت علی بن حسین علیهماالسلام و محمد بن حنفیه در رفت و آمد بود. [2] کشی به سند خویش از او نقل کرده می‏گوید: من به خدمت علی بن حسین و محمد بن حنفیه رفت و آمد می‏کردم، یک بار به خدمت این می‏رسیدم و یک بار به حضور آن می‏رفتم، می‏گوید: روزی به خدمت علی بن حسین علیهماالسلام رسیدم، به من فرمود:
«شیبانی! مبادا تو، به نزد مردم عراق بروی و بگویی که ما علم را به نزد تو به ودیعت گذارده‏ایم زیرا که به خدا سوگند ما چنین کاری را نکرده‏ایم و مبادا که به نام ما ریاست طلبی کنی که خدا تو را ناتوان خواهد کرد و زنهار از طریق ما نان بخوری که خداوند بیشتر تو را نیازمند خواهد کرد و بدان که تو اگر در راه خیر عقب بمانی برای تو بهتر است که در راه شر رئیس باشی و بدان که هر کس حدیثی را از قول ما نقل می‏کند روزی از او بازخواست می‏کنیم پس اگر راست گفته باشد خداوند او را راستگو خواهد نوشت و اگر دروغ گفته باشد خداوند او را دروغگو ثبت خواهد کرد و زنهار که تو آهنگ سفر کنی زیرا این جا مرکزی است که علم را می‏توان جست، و سپس امام علیه‏السلام شروع کرد به بیان فضیلت فرزندش امام ابوجعفر، محمد بن علی علیهماالسلام و بر امامت آن حضرت راهنمایی فرمود.» [3] .

پی نوشت ها:
[1] رجال برقی.
[2] رجال طوسی.
[3] رجال کشی.

منبع: تحلیلی از زندگانی امام سجاد (جلد 2)؛ باقر شریف قرشی؛ ترجمه محمد رضا عطائی؛ کنگره جهانی حضرت رضا علیه السلام چاپ 1372.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir