مالک بن عطیه‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
مالک بن عطیه‏
شیخ او را از اصحاب امام زین العابدین علیه‏السلام دانسته [1] و نجاشی می‏گوید: ابوالحسین مالک بن عطیه احمسی بجلی کوفی، ثقه بوده و از ابوعبدالله علیه‏السلام روایت کرده و دارای کتابی است که جماعتی از او روایت می‏کنند. [2] مالک به خدمت امام صادق علیه‏السلام رسید، عرض کرد: من مردی از قبیله بجیله هستم و در پیشگاه خداوند عزوجل اعتراف می‏کنم که شما صاحب اختیار و سروران منید و بعضی از کسانی که مرا نمی‏شناسند از من می‏پرسند و می‏گویند: این مرد از کدام قبیله است؟ و من می‏گویم: من مردی از نژاد عرب و از قبیله بجیله‏ام، آیا در این گفتار مرتکب گناهی شده‏ام که نگفته‏ام من غلام بنی هاشمم؟ امام علیه‏السلام فرمود: خیر، مگر در دل و میل قلبی خود معتقد نیستی که از دوستان مایی؟ عرض کردم: آری به خدا قسم، فرمود: هیچ اشکالی ندارد که بگویی من از نژاد عربم، براستی که تو در نسب از عربی. [3] .

پی نوشت ها:
[1] رجال طوسی.
[2] رجال نجاشی.
[3] معجم رجال الحدیث: 14 / 178.

منبع: تحلیلی از زندگانی امام سجاد (جلد 2)؛ باقر شریف قرشی؛ ترجمه محمد رضا عطائی؛ کنگره جهانی حضرت رضا علیه السلام چاپ 1372.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir