یحیی بن ام‏طویل‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
یحیی بن ام‏طویل‏
یحیی بن ام‏طویل مطعمی، شیخ او را از اصحاب امام زین العابدین علیه‏السلام شمرده است. [1] یحیی از ایمان زیادی برخوردار بود و همین قدر در عظمت مقام او بس که امام ابوعبدالله الصادق علیه‏السلام درباره او فرمود:
«پس از شهادت امام حسین علیه‏السلام همه مرتد شدند جز سه تن: ابوخالد کابلی، یحیی بن ام‏طویل و جبیر بن مطعم، سپس مردم به ایشان پیوستند و زیاد شدند.» [2] . حجاج بن یوسف طاغوت جنایتکار او را طلبید، وی را نزد حجاج بردند، دستور داد تا به امیرالمؤمنین علیه‏السلام ناسزا گوید، یحیی خودداری کرد به جلادانش دستور داد تا دستها و پاهای او را ببرند و او را به قتل برسانند، جلادان دستور حجاج را اجرا کردند، [3] و یحیی در حالی که از عقیده و دینش دفاع می‏کرد، شربت شهادت را نوشید.

پی نوشت ها:
[1] رجال طوسی.
[2] رجال کشی.
[3] رجال کشی.

منبع: تحلیلی از زندگانی امام سجاد (جلد 2)؛ باقر شریف قرشی؛ ترجمه محمد رضا عطائی؛ کنگره جهانی حضرت رضا علیه السلام چاپ 1372.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir