عبادات امام سجاد

نوع اصطلاح :
عنوان :
عبادات امام سجاد
تمام مسلمین برآنند که امام سجاد از همه کس عابدتر بوده و بیش از همه خدا را اطاعت می‏کرد، و در عظمت ارتباط با خدا و عبادتش کسی نظیر او را ندیده است، به حدی که تمام پرهیزگاران و صالحان را متحیر ساخته و همین قدر در عظمت او بس که در تاریخ اسلام تنها اوست که به زین العابدین و سید الساجدین ملقب شده است.
اما عبادات امام علیه‏السلام از روی تقلید نبود بلکه از ایمان عمیق او به خدای تعالی و کمال معرفتش به ذات مقدس آفریدگاری سرچشمه گرفته بود به راستی خدا را نه به طمع بهشت و نه از ترس آتش دوزخ می‏ستود بلکه او را شایسته عبادت دیده و عبادتش می‏کرد، درست نظیر جدش امیرالمؤمنین و سید العارفین و امام المتقین علی علیه‏السلام که خدا را همچون آزادگان عبادت می‏کرد و در حقیقت نواده بزرگوارش امام زین العابدین علیه‏السلام نیز از او پیروی می‏کرده است. امام سجاد خود از عظمت عبادتش پرده برداشته و می‏گوید:
«من دوست ندارم که خدا را عبادت کنم و هدفی جز اجر و مزد او را نداشته باشم تا همچون بنده طمعکاری باشم که اگر طمعی داشت کار کند و اگر نه، کار نکند و دوست ندارم که خدا را از ترس عذابش عبادت کنم تا چون بنده بد رفتاری باشم که اگر از مولایش نترسد کار نکند...» یکی از حاضران با شنیدن این سخنان پرسید: «پس برای چه خدا را عبادت می‏کنید؟»
امام علیه‏السلام از روی ایمان خالص فرمود: «او را به خاطر نعمتهای ظاهری و باطنیش شایسته عبادت دیده و عبادتش می‏کنم...» [1] .
به راستی که عبادت امام علیه‏السلام از روی معرفتی بود که هیچ گونه شائبه شک و تردید و وسوسه و گمان در آن دخالت نداشت و به خاطر طمع و یا ترس و بیم نبود بلکه برخاسته از ایمانی ژرف و ریشه‏دار بوده است، چنان که خود آن حضرت درباره انواع عبادت می‏فرماید:
«همانا گروهی خدای عزوجل را از روی ترس و بیم عبادت می‏کنند و این نوع عبادت، عبادت بردگان است، و گروهی دیگر خدا را از روی رغبت و میل به پاداش عبادت می‏کنند و این عبادت، عبادت بازرگانان است، و گروهی خدا را به خاطر سپاسگزاری عبادت می‏کنند که این عبادت، عبادت آزادگان است...» [2] . اینها، انواع عبادت و اطاعت است که سنگین‏تر از همه در میزان سنجش اعمال و محبوبتر از همه در پیشگاه خدای متعال همان عبادت آزادگان است که تنها برای سپاسگزاری از نعمتهای منعم والا مقام است نه به طمع اجر و مزد او و نه از ترس عقاب و کیفر او. امام علیه‏السلام در حدیث دیگری این مطلب را تأکید کرده، می‏گوید:
«عبادت آزادگان جز به قصد شکر الهی نمی‏باشد، نه به خاطر ترس و بیم است و نه به دلیل اشتیاق و طمع.» [3] . آری محبت خدا در دل و عواطف امام علیه‏السلام آمیخته و از جمله ذاتیات و عناصر وجودی او بوده است، راویان اخبار می‏گویند: امام علیه‏السلام، در تمام اوقات مشغول به عبادت و طاعت خدا بود، کسی از کنیز آن حضرت درباره عبادتش پرسید، وی در جواب گفت:
«مفصل بگویم و یا به طور اختصار و مجمل بیان کنم؟»
گفتند: «مختصر بگو.» کنیز گفت: «من هیچ وقت: روز برای او نهار نیاوردم و هیچ شبی برای او بستر پهن نکردم.» [4] . آری امام علیه‏السلام بیشتر عمر خود را روزها به روزه و شبها را به عبادت می‏گذراند، گاهی مشغول به نماز و گاهی در دلهای شب به دادن صدقه نهانی در خانه مستمندان مشغول بود قدر مسلم آن است که در تاریخ زاهدان مسلمان و عابدان اسلامی کسی همچون امام زین العابدین در عظمت اخلاص و طاعت الهی وجود نداشت و ما اینک به برخی از عبادات آن حضرت اشاره می‏کنیم:

پی نوشت ها:
[1] تفسیر عسکری: ص 132.
[2] صفة الصفوه: 2 / 53، شذرات الذهب: 1 / 105، حلیة: 3 / 134، البدایة و النهایة: 9 / 105.
[3] الکواکب الدریه: 2 / 139.
[4] خصال صدوق: ص 488.

منبع: تحلیلی از زندگانی امام سجاد (جلد 1)؛ باقر شریف قرشی مترجم محمد رضا عطائی؛ کنگره جهانی حضرت رضا علیه السلام 1372.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir