گفتگوی آهوی وحشی

نوع اصطلاح :
عنوان :
گفتگوی آهوی وحشی
می‏گویند: روزی حضرت امام زین‏العابدین علیه‏السلام با اصحاب خود نشسته بود که ناگاه ماده آهوئی از بیابان، آشکار شد و همینطور آمد تا به حضور مبارک امام سجاد علیه‏السلام رسید و همی دم و دستش را بر زمین زد و همهمه و صدا می‏نمود.
بعضی از آن جماعت عرض کردند: «ای فرزند رسول‏ خدا! این ماده آهو چه می‏گوید؟»
حضرت فرمود: «می‏گوید فلان بن فلان قرشی، بچه‏ی او را روز گذشته در فلان وقت گرفته و آن بچه از دیروز تا کنون شیر نخورده است.» از این کلام حضرت در دل مردی از آن جماعت، شک و حالت انکاری بوجود آمد و امام سجاد علیه‏السلام نیز به علم الهی خود آن را دانست، پس دستور فرمود تا آن مرد قرشی را حاضر کردند. وقتی حاضر شد به او فرمود: «این آهو از تو شکایت می‏کند؟» عرض کرد: «چه می‏گوید؟» فرمود: «می‏گوید تو بچه‏ی او را روز گذشته در فلان وقت گرفته‏ای و از آن هنگام تا به حال به او شیر نداده ای، و از من خواستار می‏شود که از تو بخواهم این بچه آهو را بیاوری تا او را شیر بدهد و بار دیگر آن را به تو بازگرداند.» آن مرد گفت: «سوگند به آنکه محمد صلی الله علیه و آله و سلم را به رسالت مبعوث داشت که راست فرمودی.» حضرت فرمود: «این بچه آهو را پیش من بفرست.» پس آن مرد، بچه آهو را آورد. چون آهو، بچه‏ی خود را دید، همهمه نمود و دم و دست خود را بر زمین زد و بچه‏اش را شیر داد.
امام سجاد علیه‏السلام به آن مرد قرشی فرمود: «ای فلانی! به حق من بر تو که این بچه آهو را به من ببخش.» آن مرد قبول کرد و بچه آهو را به آن حضرت بخشید. امام سجاد علیه‏السلام نیز،
آن را به آهو بخشید و با کلام خود او را با وی تکلم فرمود. آهو همهمه کرد و دم به زمین مالید و با بچه‏اش رفت.عرض کردند: «ای فرزند رسول‏ خدا! آهو چه می‏گفت؟» حضرت فرمود: «برای شما دعا کرد و جزای خیر گفت.» [1] . در نقل دیگری آمده است که امام سجاد علیه‏السلام فرمود: «آهو می‏گوید: گواهی می دهم که شما خاندان رحمت هستید و بنی امیه از خاندان لعنت می‏باشند.» [2] .

پی نوشت ها:
[1] کشف الغمه.
[2] بحارالانوار ج 46.
منبع: عجایب و معجزات شگفت انگیزی از امام سجاد؛ تهیه و تنظیم واحد تحقیقاتی گل نرگس؛ شاکر؛ چاپ اول 1386 .
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir