عاقبت ناقه امام سجاد

نوع اصطلاح :
عنوان :
عاقبت ناقه امام سجاد
می‏گویند: در شب شهادت امام سجاد علیه‏السلام، آن حضرت به پسر خود امام باقر علیه‏السلام فرمود: «ای فرزند! این شبی است که مرا وعده وفات داده‏اند، ناقه‏ی مرا در حظیره ضبط کن و علفی برای او مهیا بنما.» چون آن حضرت را دفن کردند، ناقه‏ی خود را رها کرد و از حظیره بیرون آمد و به نزدیک قبر رفت بی آنکه قبر را دیده باشد، و سینه‏ی خود را بر قبر آن حضرت گذاشت و فریاد و ناله می‏کرد و آب از دیده‏هایش می‏ریخت. چون این خبر را به امام محمد باقر علیه‏السلام عرض کردند، نزد ناقه آمد و به او فرمود: «ساکت شو و برگرد! خدا برای تو برکت دهد.»
پس ناقه برخاست و به جای خود برگشت ولی بعد از اندک زمانی، دوباره به نزد قبر بازگشت و ناله و اضطراب می‏کرد و می‏گریست.در این مرتبه که خبر را به امام باقر علیه‏السلام عرض کردند، حضرت فرمود: «آن را وا بگذارید که بی‏تاب است.» آن حیوان همچنان ناله و اضطراب می‏کرد تا اینکه بعد از سه روز مرد. مروی است که: حضرت با آن ناقه بیست و دو حج بجای آورده بود و یک تازیانه هم بر او نزده بود. [1] .
پی نوشت ها:
[1] بصائر الدرجات.

منبع: عجایب و معجزات شگفت انگیزی از امام سجاد؛ تهیه و تنظیم واحد تحقیقاتی گل نرگس؛ شاکر؛ چاپ اول 1386 .
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir