سعید بن مسیب

نوع اصطلاح :
عنوان :
سعید بن مسیب
سعید بن مسیب از فقهای برجسته مدینه بود، راویان می‏گویند: کسی از تابعین دانشمندتر از او نبود، [1] وی با امام زین العابدین علیه‏السلام مصاحبت داشت و از پارسایی و تقوای دینی آن حضرت آگاه بود و آنچه از امام دیده بود ضبط کرده و می‏گفت: چه کسی مثل او یافت می‏شود! و نیز چنین می‏گوید:
الف - «من کسی را پارساتر از علی بن حسین علیه‏السلام ندیدم.» [2] .
ب - «هرگز کسی را بالاتر از علی بن حسین ندیدم، و هرگز با او روبرو نشدم مگر در خود احساس کوچکی کردم و هرگز او را خندان ندیدم.» [3] .
ج - مردی به سعید بن مسیب گفت: پارساتر از فلانی ندیده‏ام، سعید از او پرسید: آیا علی بن حسین را دیده‏ای؟ گفت: نه، آنگاه سعید گفت: من پارساتر از او را ندیده‏ام.» [4] .
د - روزی سعید بن مسیب نشسته بود و در کنار او جوانی بود از مردم قریش ناگاه امام زین العابدین علیه‏السلام نمایان شد، آن جوان قرشی از سعید پرسید: او کیست؟ سعید گفت: «او سید و سرور عابدان، علی بن حسین است.» [5] .
ه - «من کسی را متواضع‏تر و پارساتر از زین العابدین علی بن حسین ندیده‏ام.» [6] . این سخنان که از زبان این مرد فقیه بیرون آمده است، به برخی از صفات امام علیه‏السلام از قبیل پارسایی، طاعت خدا، تواضع در سلوک و رفتارش با مردم اشاره دارد که تمام اینها از صفات کم‏نظیر و ارزشمند و در پیشگاه خدا بالاترین صفاتند.

پی نوشت ها:
[1] تهذیب التهذیب: 4 / 85.
[2] العبر فی خبر من غبر: 1 / 111، خلاصه تهذیب الکمال: ص 231.
[3] تاریخ یعقوبی: 3 / 46.
[4] سیر اعلام النبلاء: 4 / 38، کشف الغمه: 3 / 392.
[5] فصول المهمه: 189.
[6] جمهرة الاولیاء: 2 / 74.

منبع: تحلیلی از زندگانی امام سجاد (جلد 1)؛ باقر شریف قرشی؛ ترجمه محمد رضا عطائی؛ کنگره جهانی حضرت رضا علیه السلام؛ 1372 .
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir