یزید بن معاویه

نوع اصطلاح :
عنوان :
یزید بن معاویه
اعتراف به فضیلت امام زین العابدین علیه‏السلام، منحصر به شیعیان و پیروان آن حضرت نبود بلکه دشمنان و مخالفان او نیز به عظمت او اعتراف دارند، این یزید بن معاویه است که از سرسخت‏ترین دشمنان اهل‏بیت علیهم‏السلام بوده است، به صفات و ویژگیهای برجسته آن حضرت اعتراف دارد و این در موقعی اتفاق افتاد که مردم شام اصرار کردند تا اجازه دهد، امام علیه‏السلام سخنرانی کند، آن طاغوت ستمگر ترس و هراس خود را با این عبارت ابراز داشت: «او از خانواده‏ای است که از شیر خوارگی به علم و کمال آراسته‏اند و اگر بالای منبر برود، من و تمام آل ابوسفیان را رسوا خواهد کرد.» یزید، با این جملات پرده از میزان علمی و تواناییهای خطابی امام علیه‏السلام پرده برداشته و اعتراف دارد که او به قدری از توانایی بیان و استدلال قوی برخوردار است که می‏تواند موقعیت او را در جهت مخالفت با مصالح حکومت او دگرگون کند.

منبع: تحلیلی از زندگانی امام سجاد (جلد 1)؛ باقر شریف قرشی؛ ترجمه محمد رضا عطائی؛ کنگره جهانی حضرت رضا علیه السلام؛ 1372 .

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir