احمد محمود صبحی

نوع اصطلاح :
عنوان :
احمد محمود صبحی
دکتر احمد محمود صبحی می‏گوید: «این همان علی بن حسین است که وارث امامت وی از طریق انتساب به فاطمه زهرا (ع) بوده و برای شیعه راه رهبری معنوی را ترسیم کرده است و تشیع را با اندوهی دائمی و گریه مداوم بر امام حسین تربیت کرده و همواره در حال عبادت بوده از این جهت، به لقب سجاد و زین العابدین مشهور شد و چون به پیامبر - صلی الله علیه و آله - و از طرفی به کسری - پادشاه ایران - منتسب بود، ابن‏الخیرتین، گفتند.» [1] .
در این جا لازم است که اندکی توقف کنیم و درباره گفته‏های دکتر احمد صبحی به بحث و بررسی بپردازیم؛ او می‏گوید: امام زین العابدین (ع) امامت را از جهت انتساب به جده‏اش فاطمه زهرا (ع) بانوی زنان جهان به ارث برده است، این مطلب درست نیست زیرا که امامت هرگز به خاطر وراثت نبوده و یک عمل موروثی نیست بلکه تنها از راه نص میسر است و آن هم به دست خدای تعالی است، اوست که هر که را از بندگانش مصلحت بداند از کسانی که به طور فراوان از خصلتهای نیک و صفات والا برخوردارند برای این مقام بلند انتخاب می‏کند این همان عقیده‏ای است که شیعه دارد و در کتابهای کلامی خود بر آن استدلال می‏کند. و همچنین امام زین العابدین علیه‏السلام نبود که تشیع را با اندوه و غم نسبت به امام حسین سرور جوانان اهل بهشت بار آورد بلکه حادثه کربلا بود که از غم خود دلها را گداخت و آن[حادثه عظیم]بود که تشیع را به عالم رنج و غم برد، البته امام زین العابدین علیه‏السلام، به دلیل آن که شاهد تمام صحنه‏های غم‏انگیز فاجعه کربلا بوده است در پیشاپیش همه افراد متأثر و غمگین است.

پی نوشت ها:
[1] نظریة الامامه: ص 307.

منبع: تحلیلی از زندگانی امام سجاد (جلد 1)؛ باقر شریف قرشی؛ ترجمه محمد رضا عطائی؛ کنگره جهانی حضرت رضا علیه السلام؛ 1372 .
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir