وجه مشترک سخنان معاصرین و مورخین

نوع اصطلاح :
عنوان :
وجه مشترک سخنان معاصرین و مورخین
سخنان این بزرگان از معاصران و مورخان درباره امام علیه‏السلام مشتمل بر چند نکته مهم است، از جمله:
1- امام سجاد علیه‏السلام از تمام فقهای عصر خود فقیه‏تر و به امور دینی و احکام شرع آگاه‏تر بوده است.
2- امام علیه‏السلام بالاترین هاشمی زمان خود بلکه برترین فرد قرشی دوران خود بوده است، و این همه مقام به خاطر صفات والا و ویژگیهای برجسته‏ای بود که جز در پدران بزرگوارش کمتر کسی از آنها برخوردار است.
3- وی برترین فرد روزگار خود بوده و از همه کس والا مقام‏تر و برجسته‏تر بود و این عظمت به دلیل نسب والای او بود که علاوه بر خصلتها و صفات بلندش از دو سو نسب نیکو داشت و «ابن‏الخیرتین» بود.
4- وی از همه مردم پارساتر و از زر و زیور زندگانی این دنیا روگردان‏تر بود و هیچ گونه توجه و اعتنایی بدانها نداشت.
5- آن بزرگوار پارساترین و با تقواترین و محافظترین فرد در دین بوده است.
6- آن حضرت چراغ روشنی‏بخش دنیا و زینت اسلام بوده است [1] و این عظمت به خاطر راه و روش بزرگوارانه و عطرآگین وی بود که خود نفحه‏ای از نفحات نبوت و امامت بوده است.
7- وی از بهترین، خوشبوترین، بزرگوارترین و با شرافت‏ترین مردمان روزگاران بود.
8- آن حضرت از همه کس فصیحتر و بلیغتر بوده است، دعاها، نصایح و کلمات حکیمانه‏اش از معیارهای ادبیات عرب و از جمله گرانبهاترین اندوخته‏های فرهنگی جهان اسلام است.
9- امام علیه‏السلام از بخشنده‏ترین مردمان نسبت به مستمندان و از همه کس دلسوزتر و مهربانتر نسبت به درماندگان و محرومان بود.
10- آن بزرگوار از همه کس عبادت و اطاعتش نسبت به خدا بیشتر و کسی در عبادت و اطاعت از خدا - جز پدران بزرگوارش - به پای آن حضرت نمی‏رسید.
11- امام علیه‏السلام از همه مردم خوشخوتر بوده و در اخلاق و آدابش نظیر جد بزرگوارش رسول خدا - صلی الله علیه و آله - بود.
12- آن حضرت برای ریاست و زمامداری امت و رهبری معنوی و مادی جامعه اسلامی بحق شایستگی داشته است.
13- تمام مسلمین بر بزرگداشت آن حضرت و اقرار بر فضیلتش متفق القولند و کسی از مخالفان آن بزرگوار در این باره خدشه نکرده و اختلاف ندارد. این بود برخی از نکات و دقایقی که در کلمات معاصران راجع به امام وجود داشت و مورخان با تمام اختلاف گرایشها و اهدافشان ابراز داشته‏اند که خود دلیل بر تفکر والایی است که شیعه معتقد است و می‏گوید امام باید از تمام مردم زمان خود برتر و داناتر باشد.

پی نوشت ها:
[1] عمر بن عبدالعزیز با این اوصاف آن حضرت را ستوده است.

منبع: تحلیلی از زندگانی امام سجاد (جلد 1)؛ باقر شریف قرشی؛ ترجمه محمد رضا عطائی؛ کنگره جهانی حضرت رضا علیه السلام؛ 1372 .
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir