ارزش‏های دینی

نوع اصطلاح :
عنوان :
ارزش‏های دینی
سیره امام معصوم احیا و زنده نمودن ارزش‏های دینی است. آنان تلاش مستمر داشتند تا جامعه را با ارزش‏های الهی آشنا سازند و آموزه‏های دینی را با گفتار و رفتار خویش و پایدار نمایند.
هیچ فرد یا گروهی همانند عترت رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم برای استقرار دین الهی تلاش پرثمر ننمود. شفاف نمودن آموزه‏های دینی و اصلاح کج‏راهه‏ها و کج‏اندیشی‏های دینی افراد ناآگاه و برخی افراد منحرف و نحله‏ساز، از مسؤولیت‏های محوری عترت می‏باشد. به برکت تلاش‏های عترت دین خدا از خطر رهیده و در جامعه جاری و مستقر شده است. آنان تلاش نمودند بدعت‏ها را رسوا سازند و سنت‏های الهی و علوی را زنده کنند. حتی برای استقرار و احیا یک ارزش مستحب تلاش طاقت‏فرسا بر خویش هموار می‏ساختند. مسجد کوفه که بر برکت علوی رنگ آمیزی شده و در ردیف مکان‏های سه گانه (مسجدالحرام، مسجد النبی صلی الله علیه و آله و سلم، حرم امام حسین علیه‏السلام) با شرافت قرار گرفته است، اعمال و مستحبات فراوان دارد که بخشی اعمال مسجد کوفه در فقه عنوان شده است. [1] . سیدالساجدین علیه‏السلام برای این که اهتمام این اعمال را برساند و یک ارزش دینی و سنت را زنده نماید برای انجام این اعمال از مدینه تا کوفه صدها کیلومتر راه را می‏پیماید و به کوفه که می‏رسد تنها دو رکعت یا چند رکعت نماز در مسجد کوفه می‏گزارد و برمی‏گردد. ابوحمزه ثمالی ان علی بن الحسین علیه‏السلام اتی مسجد الکوفه عمدا من المدینة فصلی رکعات (رکعتین) ثم عاد حتی رکب راحلته و اخذ الطریق. [2] این حرکت یعنی استقرار ارزش‏های دینی، یعنی احیا نمودن سنت‏ها که با انجام آنها نام و یاد «علی» در خاطرها زنده می‏گردد. این تلاش‏ها برغم سیاست‏های حزب عثمانیه است که از مطرح شدن نام علی در وحشت بودند.

پی نوشت ها:
[1] مفاتیح‏الجنان.
[2] وسائل، ج 3، ص 533.

منبع: امام سجاد الگوی زندگی؛ حبیب الله احمدی؛ فاطیما؛ چاپ دوم 1384 .
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir