خدمت در قافله حج

نوع اصطلاح :
عنوان :
خدمت در قافله حج
فرزند پیغمبر است، به حج می‏رود. امتناع دارد که با قافله‏ای حرکت کند که او را می‏شناسند و مترصد است یک قافله‏ای از نقاط دور دست، که او را نمی‏شناسند، پیدا شود و غریب‏وار داخل آن شود. وارد یکی از این قافله‏ها شد. از آنها اجازه خواست که به من اجازه دهید تا خدمت کنم. آنها هم پذیرفتند. آن وقت هم که با اسب و شتر و غیره می‏رفتند و ده دوازده روز طول می‏کشید. امام در تمام این مدت، به صورت یک خدمتگزار قافله درآمد.
در بین راه مردی با این قافله تصادف کرد که امام را می‏شناخت، تا امام را شناخت، رفت نزد آنها و گفت: این کیست که شما آورده‏اید برای خدمت خودتان؟ گفتند: ما که نمی‏شناسیم، جوانی است و مدنی، ولی بسیار جوان خوبی است. گفت: بله، شما نمی‏شناسید، اگر می‏شناختید، این جور به او فرمان نمی‏دادید، و او را در خدمت خودتان نمی‏گرفتید. گفتند: مگر کیست؟ گفت: این علی بن حسین بن علی بن ابی‏طالب، فرزند پیغمبر است. دویدند خودشان را به دست و پای امام انداختند: آقا این چه کاری بود شما کردید؟! ممکن بود ما با این کار خودمان، معذب به عذاب الهی شویم، به شما جسارتی بکنیم، شما باید آقا باشید، شما اینجا بنشینید، ما باید خدمتگزار و خدمتکار شما باشیم. فرمود: نه، من تجربه کرده‏ام، وقتی که با قافله‏ای حرکت می‏کنم که مرا می شناسند، نمی‏گذارند من اهل قافله را خدمت کنم. لذا من می‏خواهم با قافله‏ای حرکت کنم که مرا نمی‏شناسند، تا توفیق و سعادت خدمت به مسلمان و رفقا برای من پیدا شود. [1] .

پی نوشت ها:
[1] بحارالانوار، ج 46، ص 69 و منتهی الآمال، معرب ج 2 ص 13 (به نقل از روضه‏های شهید مطهری (ره)).

منبع: پنجاه و هفت درس زندگی از سیره عملی حضرت امام سجاد؛ گردآوری و انتخاب حمیدرضا کفاش؛ عابد؛ چاپ اول بهار 1381 .
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir